Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avustralya, Enflasyonu İşaret Ederek Faiz Değişikliği Yapmadı

Enflasyonun zirveyi gördükten sonra düşüşe başladığını belirten Avustralya Merkez Bankası, bu ay da faiz oranını sabit bıraktı.
Avustralya, Enflasyonu İşaret Ederek Faiz Değişikliği Yapmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avustralya Merkez Bankası, Haziran ayında olduğu gibi Temmuz toplantısında da faiz değişikliği yapmadı. Para Politikası Kurulu bugünkü toplantısında, gösterge faiz oranı yüzde 4,10 oranında sabit bırakılarak piyasaların beklentilerini karşıladı. Faiz oranlarının geçen yıl Mayıs ayından bu yana 4 puan artırıldığı, yüksek faiz oranlarının ekonomide arz ve talep arasında daha sürdürülebilir bir denge kurulması için çalışıyor ve çalışmaya da devam edeceği belirtildi.

Avustralya’da enflasyonun tepe noktasını geçtiği, Mayıs ayı için aylık verilerin düşüş gösterdiği fakat hala çok yüksek olduğu aktarıldı.

Yüksek enflasyonun herkes için hayatı zorlaştırdığı, ekonominin işleyişine zarar verdiği, tasarrufların değerini kaybettirdiği, hanehalkı bütçelerine zarar verdiği ve işletmelerin yatırımlarını zorlaştırdığı söylendi. İnsanların yüksek enflasyona alışması durumunda bunu daha sonra düşürmenin çok daha maliyetli ve işsizliğe sebep olacağı açıklandı.

Kurul karar metninde firmaların işgücü açıklarının azaldığını ancak açık pozisyonların ve reklamların hala çok yüksek seviyelerde olduğunu bildirdiği ifade edildi. İşgücüne katılımın rekor seviyede ve işsizlik oranının 50 yılın en düşük seviyesine yakın olduğu belirtildi.

Ücretlerdeki artışın, sıkı işgücü piyasasına ve yüksek enflasyona yanıt olarak hız kazandığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Enflasyonun makul bir zaman diliminde hedefe dönmesini sağlamak için para politikasının biraz daha sıkılaştırılması gerekebilir. Ancak bu, ekonominin ve enflasyonun nasıl gelişeceğine bağlı olacaktır. Faiz oranlarını bu ay sabit tutma kararı, Kurul’a ekonominin durumunu, ekonomik görünümü ve ilgili riskleri değerlendirmek için daha fazla zaman sağlıyor. Kurul, kararlarını alırken küresel ekonomideki gelişmeleri, hane halkı harcamalarındaki eğilimleri, enflasyon ve işgücü piyasasına ilişkin tahminleri yakından izlemeye devam edecektir.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın