Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Yarışının Bitişiyle Mevduat Treni Kaçtı

Merkez Bankası’nın faiz artırımlarıyla yıldızı parlayan mevduat hesapların yüzde 50’yi aşan getirisi yeni yılda aksi yönde oldu. Bankalar faiz yarışından çekildi.
Faiz Yarışının Bitişiyle Mevduat Treni Kaçtı
HABER GİRİŞ

Faiz yarışının borsayı geride bıraktığı ve mevduat hesapları için bankaların yüzde 50’yi aşan faiz yarışını hızlandırdığı konuşulurken, son gelişmeler oranları aşağı çekti. Yeni yılda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevduat faizini düşürme yoluna gitti. Bankaların verdiği kredilerde ise faiz oranları hala daha yüksek seyrediyor.

Merkez Bankası’nın yüzde 42,5 olarak belirlediği politika faizinin üzerinde fiyatlandırmaya giden bankalar, yeni yılın ilk haftasında ihtiyaç ve tüketici kredisi faizlerini yüzde 60’ların çıkardı.

TCMB verilerine göre 5 Ocak haftası itibarıyla ortalama ihtiyaç kredisi faizi yüzde 63,4’e, tüketici kredisi ortalama faiz oranı ise yüzde 62,08’e yükseldi.

Konut kredisi yüzde 42.10’a çıkarken, taşıt kredisi faizi ise yüzde 36’yı aştı. Ancak geçen yıl olduğu gibi 2024’te de ticari kredi faizleri ihtiyaç ve tüketici kredilerine göre düşük seyretti. Geçen hafta itibarıyla ticari kredi faizleri yüzde 53,45’e indi.

Mevduat Yarışı Geçti

Bankacılık sistemindeki likidite fazlası gerekçe gösterilerek düşürülen mevduat faizi ortalama yüzde 46 seviyesine çekildi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Dr. Altuğ Özaslan, “Yıl sonlarında bilanço kapanışı öncesi bankaların mevduat yarışı olur, yıl bitti ve bu yarış da doğal olarak geçti yani bilanço bazında şu anda peşinden agresif olarak koşulması gereken bir hedef yok” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.