Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Depo Alım İhaleleri ile Mevduat Faizini Düşürüyor

TCMB piyasadaki likidite fazlasını sterilize etmek için depo alım ihalelerini sürdürüyor. Günlük mevduat faizi yüzde 30’a kadar geriledi.
TCMB Depo Alım İhaleleri ile Mevduat Faizini Düşürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından piyasadaki likidite fazlasını azaltmak için 22 Aralık’tan itibaren depo alım ihaleleri düzenliyor. Gerçekleştirilen 8 TL depo alım ihalesinde stok miktarı 425 TL’ye ulaştı. Bir ve iki hafta vadelerle gerçekleştirilen ihalelerde stok miktarı ise 8 Ocak itibarıyla 110 milyar lira seviyesini gördü.

TCMB, 2006 yılından bu yana ilk kez TL depo alım ihalelerine başladı. Uzmanlar likidite sıkılaşmasının Nisan ve Mayıs aylarında görülebileceğini belirtiyor. Bu politika ile beraber gecelik mevduat faizi yüzde 30 seviyesine kadar geriledi.

Yürütülen politika ile ilgili açıklamalarda bulunan Virtus Glocal Yönetici Ortağı Dr. İnanç Sözer, Merkez Bankası büyümeden mümkün olduğunca en azından yılın ilk çeyreğine kadar feragat etmeden piyasada faiz yüksek olsa da kredinin ulaşılabilir olmasını sağlamak için bu kadar TL likiditesini bırakıyor” değerlendirmesinde bulundu.

En büyük kalemin swap kanalı olduğunu belirten Sözer, depo ihaleleri ile bir miktarı TCMB tarafından geri çekildiğini söyledi. Piyasada fazla miktarda TL olduğu için bankalar mevduat faizlerinin aşağı çekildiğini belirten Sözer, “Bugün gecelik mevduat faizleri yüzde 30’lara kadar gerilemiş durumda. Bizim enflasyon tarafını olumsuz etkiliyor.” diye konuştu.

Sözer, sürecin bankacılık sektörü açısından pozitif olsa da enflasyonla mücadele noktasında zaman kaybına neden olduğunu belirterek, mevcut yapının TL KKM’ler ile daha da büyüyeceğini, buna karşın büyümeden feragat edilmeyeceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın