Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Kararına Saatler Kaldı, Yabancı Ekonomistler Ne Bekliyor?

Bu hafta yurt içi piyasalar TCMB’nin açıklayacağı faiz kararına odaklanırken, yabancı ekonomistler beklentilerini paylaştı.
Faiz Kararına Saatler Kaldı, Yabancı Ekonomistler Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekim ayının son haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Yurt içi piyasalar tarafından takip edilecek faiz kararı, 26 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıda duyurulacak.

Toplantıya sayılı günler kala yabancı ekonomistler TCMB tarafından alınabilecek muhtemel senaryoları masaya yatırdı. Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, Anadolu Ajansı’na TCMB’nin politika faizini 300 baz puan artırarak yüzde 33’e çıkarabileceğini belirtti.

Drimal, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in pozitif reel faizin enflasyon beklentilerini dizginlemek için olmazsa olmaz olduğu açıklamasını hatırlatan Drimal, bunun da TCMB’nin hem ekim ayı toplantısında hem de ileriki aylarda faiz artırımlarına devam edeceği anlamına geldiğini aktardı.

Zayıf TL’den kaynaklanan ana enflasyonist etkinin büyük olasılıkla geride kaldığını belirten Drimal, enflasyonun 2023’ten 2024’e geçerken zirve yaptıktan sonra 2024’te yavaşlamasının beklendiğini vurguladı.

Stratejist, TCMB’nin politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 38’e 2024’ün 1. çeyreğinde de yüzde 40’a çıkarabileceğini tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

TCMB’den 500 Baz Puan Beklentisi

Medley Advisors Piyasa Araştırma Başkanı Nick Stadtmiller, daha şahin bir tahminde bulunarak, TCMB’nin gelecek hafta politika faizini 500 baz puan artırabileceğini öne sürdü. Stadtmiller, Merkez Bankası’nın politika faizini daha da artırarak bankacılık sektöründeki piyasa faiz oranlarındaki artışı yakalamaya çalıştığına dikkat çekti.

Para politikasının gecikmeli hareket etme eğiliminde olduğunu vurgulayan Stadtmiller, finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkilerinin ekonomide 2024 ortalarına kadar hissedilmesinin beklenmediğini söyledi.

Merkez Bankası için asıl zorluğun gelecek yıl Kur Korumalı Mevduat miktarını azaltırken liradaki istikrarı korumak olduğunu belirtti.

Deutsche Bank Stratejisti Christian Wietoska da, Stadtmiller gibi TCMB’nin faiz artırım döngüsüne devam edeceğini ve bu haftaki toplantısında 500 baz puan artırım politika faizini yüzde 35’e çıkaracağı öngörüsünde bulundu.

Politika faizinin yıl sonu itibarıyla yüzde 40’a ulaşabileceğini belirten Wietoska, “Enflasyon görünümü zorlu olmaya devam ediyor. Son perakende satış verilerine göre yurt içi talepte normalleşme işaretleri olumlu yansıyabilir ancak pozitif çıktı açığını endişe verici olarak görmeye devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler de, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çekileceğini tahmin ediyor.

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley, son raporunda faiz oranının yüzde 35 seviyesine çıkarılacağını tahmin etti. HSBC ise 25 baz puanlık bir faiz artırımı ile oranların yüzde 32,5 seviyesine çıkarılmasını bekliyor.  (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın