Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz İndirimi Yakın mı? Ekonomist Alkin Tarih Verdi

Ekonomist Emre Alkin, yılın ikinci ayında faizi sabit tutma kararı alan TCMB'nin, ilk faiz indirimine gidebileceği tarihi açıkladı. Detaylar haberde...
Faiz İndirimi Yakın mı? Ekonomist Alkin Tarih Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Şubat ayına yönelik tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisini açıkladı. Enflasyon oranları belli. Ekonomist Emre Alkin, enflasyon hakkında açıklamada bulunarak, faiz kararlarına dair yorum yaptı.

Ekonomist Alkin “Söylemle Değil Eylemle Serbest Piyasa…” başlıklı yazısında ilk faiz indiriminin gelebileceği tarihi açıkladı. Bunun yanında enflasyon rakamları sonrasında değerlendirmede bulunan Alkin, şu paylaşımı yaptı:

Emre Alkin Enflasyon
Kaynak: X/@emrealkin1969

“Sonbahardan Önce Faiz İndirimi Gelebilir”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yılın Haziran ayında başlayıp bu yılın Mayıs’ında sona erecek 12 aylık TÜFE ‘yi görmeden hamle yapmaması gerektiğini söyledi. Alkin, “İçimden bir ses, yaz başında önce TÜİK’in de yardımıyla düşük açıklanacak aylık rakamları görerek “enflasyon düşüş trendine girdi” açıklamasıyla piyasaya bir mesaj verileceğini söylüyor.” dedi.

Bunun ardından da sonbahardan önce ilk faiz indiriminin gelebileceğini not etti.

Seçimlerden sonra hem kabinede hem de ekonomi yönetiminde değişiklik beklendiğini ifade etti. Dolayısıyla TCMB başkanı ve yardımcılarının reel sektör kaynaklı siyasi baskıya çok fazla direneceğini sanmadığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Mevcut görevinde kalmak isteyenlerin kendilerinden beklenen yapacağını, direnenlerin ise değişeceğini aktardı. Faiz indirimlerinin daha fazla tutulması mümkün olmayan döviz kurları için de bahane yaratacağını not etti.

Piyasada ayladır birikmiş olan stresin boşalmasıyla sonrasında faiz tekrar yükselmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Ekonomist Alkin, aslında en uygun reçetenin, faizleri beklenen enflasyonun üzerinde tutmak ve döviz kurları üzerindeki baskıyı kaldırmak olduğunu aktardı.

Geçen yılı yüzde 42,5 faiz oranıyla kapatan TCMB, Ocak ayında faiz oranını yüzde 45’e yükseltmişti. Şubat ayında alınan karar ise faizi yüzde 45 seviyesinde sabit tutmak olmuştu. Piyasada gözler Mart ayında alınacak faiz kararına çevrildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.