Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Faiz Artışından Kamu Bankaları da Nasibini Aldı!

Merkez Bankası’nın kademeli olarak aldığı sıkı para politikası hamlelerinde sıra kamu bankalarına geldi. Kamu bankalarının verdiği kredilerde faizler yukarı çekildi.
Faiz Artışından Kamu Bankaları da Nasibini Aldı!
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminde yapılan değişikliklerle yeniden pozisyon alan Merkez Bankası, sıkı para politikası idealiyle kredi faizlerini artırmaya devam ediyor. Kademeli faiz artışıyla bankacılık sektörü için her hafta yeni kararlarını duyuran Merkez Bankası’nın kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarında faiz artışına gitmesinin ardından kamu bankalarının bireysel kredi faizlerini de revize ettiği öğrenildi.

Kamu bankalarının şubelerine dün genel merkezden gönderilen yazıda, bireysel kredi faizlerinin artırılması ve an itibarıyla yeni oranların uygulanması talimatı verildi.

Son talimatla birlikte kamu bankalarında seçim öncesi aylık yüzde 1,94 ve yıllık yüzde 25,93 olan ihtiyaç kredisi faizleri dünden itibaren aylık yüzde 2,84 ve yıllık yüzde 39,94 olarak güncellendi.

Aylık taşıt kredisi faizleri yüzde 2,45’ten yüzde 2,65’e; yıllık yüzde 33,70’ten yüzde 36,87 yükseltildi. Konut kredi faizleri aylık yüzde 2,19’dan yüzde 2,49’a; yıllık yüzde 29,68’den yüzde 34,33’e çıktı.


Merkez Bankası’nın faizde indirim yaptığı günlerde de bankaların kredi muslukları sonuna kadar açılmış durumda değildi.

Daha önce çok kere gündeme geldiği üzere bankaların 70 bin TL üzerinde ihtiyaç kredisi vermediği ve ticari müşterilere de benzer kredi kısıtlamasının yaşatıldığı görülmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.