Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Faiz Artışından Kamu Bankaları da Nasibini Aldı!

Merkez Bankası’nın kademeli olarak aldığı sıkı para politikası hamlelerinde sıra kamu bankalarına geldi. Kamu bankalarının verdiği kredilerde faizler yukarı çekildi.
Faiz Artışından Kamu Bankaları da Nasibini Aldı!
Yorum

Ekonomi yönetiminde yapılan değişikliklerle yeniden pozisyon alan Merkez Bankası, sıkı para politikası idealiyle kredi faizlerini artırmaya devam ediyor. Kademeli faiz artışıyla bankacılık sektörü için her hafta yeni kararlarını duyuran Merkez Bankası’nın kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarında faiz artışına gitmesinin ardından kamu bankalarının bireysel kredi faizlerini de revize ettiği öğrenildi.

Kamu bankalarının şubelerine dün genel merkezden gönderilen yazıda, bireysel kredi faizlerinin artırılması ve an itibarıyla yeni oranların uygulanması talimatı verildi.

Son talimatla birlikte kamu bankalarında seçim öncesi aylık yüzde 1,94 ve yıllık yüzde 25,93 olan ihtiyaç kredisi faizleri dünden itibaren aylık yüzde 2,84 ve yıllık yüzde 39,94 olarak güncellendi.

Aylık taşıt kredisi faizleri yüzde 2,45’ten yüzde 2,65’e; yıllık yüzde 33,70’ten yüzde 36,87 yükseltildi. Konut kredi faizleri aylık yüzde 2,19’dan yüzde 2,49’a; yıllık yüzde 29,68’den yüzde 34,33’e çıktı.


Merkez Bankası’nın faizde indirim yaptığı günlerde de bankaların kredi muslukları sonuna kadar açılmış durumda değildi.

Daha önce çok kere gündeme geldiği üzere bankaların 70 bin TL üzerinde ihtiyaç kredisi vermediği ve ticari müşterilere de benzer kredi kısıtlamasının yaşatıldığı görülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu