Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’lilerin Yıllık İzinlerinde Kıdem Detayı Gündemde

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden EYT’lilerin iş hayatındaki haklarına ilişkin detaylar paylaşılmaya devam ediyor. Son konu başlığı, yıllık izin kullanımına ilişkin oldu.
EYT’lilerin Yıllık İzinlerinde Kıdem Detayı Gündemde
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden faydalanıp emekli olan ancak çalışma hayatına devam edenlere sunulan imkanlara ilişkin detaylar paylaşılmaya devam ediyor. EYT’lilerin yeşil pasaport hakkından mahrum kalmayacağı haberinin paylaşılmasının ardından bir yeni gelişme de kıdeme göre yıllık izin hakkına ilişkin oldu.

Çalışma hayatında kalan EYT’lilerin yıllık izin hakkındaki kıdem detayını gündemine alan Sabah gazetesinin haberine göre emekli olup çalışmaya devam eden EYT’liler İş Kanunu’nda belirtilen kıdeme göre yıllık izin hakkından faydalanmaya devam edebilecek.

İş Kanunu’nda bildirildiği üzere yıllık izin kullanımında hizmet süresi asgari 1 yıldan 5 yıla kadar olanlara 14 gün, 5 yıldan fazla olanlara ve 15 yıldan az olanlara 20 gün, 15 yıldan fazla olanlara ise 26 günlük yıllık izin hakkı tanınıyor.

Söz konusu tatil süreleri çalışanın iş sözleşmesine göre daha fazla da olabiliyor.

Emekli olan ancak işinden ayrılmayan EYT’liler için de aynı şartlar geçerli olacak; yıllık izin hakkında kıdem sıfırlanmayacak.

GCM Yatırım Banner

Ücretin Talep Edilmesi Halinde Süre 14 Günden Başlayacak

İş Kanunu’na tâbi olmaya devam eden EYT’lilerin yıllık izinlerini kullanmayıp bunun yerine ücret almaları durumunda ise izin süresi 14 günden başlayacak.

İş sözleşmesinde tebliğ edildiği üzere çalışanların haftalık tatili yıllık izin süresinden sayılmıyor. Buna göre haftada 2 gün izni olan personel, yıllık iznini bölmeden kullandığında izin günü 18 güne çıkabiliyor.

Personelin talep etmesi halinde izin bölünebilir; yıllık iznin bir bölümü 10 günden aşağı olmayacak şekilde kullanılabilir.

Yıllık izne eklenen haftalık tatilin yanı sıra çalışan, işvereninden yol izni isteyebilir ve 4 gün ücretsiz yol izni de kullanabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.