Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’lilerin Dolar İştahı Kuru Yukarı Taşıdı

19 lira seviyesinde baskılanmaya çalışılan doların serbest piyasada 20 lira sınırını aşması piyasaları alt üst etti. Dolardaki talebin arka planında EYT’liler öne çıktı.
EYT’lilerin Dolar İştahı Kuru Yukarı Taşıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçime sayılı günler kala doların üzerinde ekonomi yönetimince kurulmaya çalışılan baskı farklı sonuçlar doğurdu. Dolar kuru Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalar ve Kapalıçarşı’da farklı fiyatlandı.

Dolar, bankalarda 19 lira, Kapalıçarşı’da ise 20 lira sınırını aştı. Konuya ilişkin uzmanların yorumu, ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’ın “Cin şişeden çıktı” söyleminde olduğu gibi suni olarak 18 seviyesinde kalan doların kırılım yarattığı ve baskılanmasının güçleştiği şeklinde ifade edildi.

Bankacılık kaynakları, piyasadan döviz alımını yapacak müşterilerin saat 13.00’e kadar sınırlandırılmasının istendiğini paylaştı. Ancak Merkez Bankası’nın talebi üzerine bu kez bankalar arasındaki döviz kurunda makas aralığı açıldı. Ekonomik istikrarsızlığı doğuran tutarsız dolar kurunun ortadan kalması için talep kısmında düşüşün yaşanması bekleniyor.

Parasını Alan EYT’liler Dolara Koştu

İktidarın seçim hamlesi olarak yürürlüğe geçirdiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi sonrası emekli olan vatandaşlar maaşlarının yanı sıra promosyon ve bayram ikramiyesi aldıklarında parasının değerini korumak için dolara yöneldi.

Eline toplu para geçen vatandaşların dolar satın alması piyasaları alt üst etti. Konuya ilişkin görüşlerini Dünya’ya bildiren Tacirler Yatırım Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu, yakın gelecek için dolarda yükseliş beklentisine sahip olduğunu şöyle paylaştı:

GCM Yatırım Banner

“Çok uzun süredir negatif reel faiz durumundayız bu da tasarruf sahiplerinin değer kaybı yaşamamak için arayışa itiyor. KKM’ye olan ilginin sebebi de tasarrufların korunmasına yönelik bir talep olması. Tazminatını ve maaşını alan yeni emeklilerin paralarının değerini koruma telaşıyla seçim öncesi dolar alımlarını hızlandırdıklarını düşünüyorum.”

Dolar iştahının enflasyon sarmalını ortaya çıkarabileceğine de dikkat çekerek, “Kur neredeyse her gün TL karşısında değer kazanıyor. İhracatçı daha hızlı artmasını istiyor ancak biz kurun bu haliyle bile pahalı bir ülkeyiz. Dolarda olası sert yükseliş yeni bir enflasyon sarmalına yol açabilir. Kura tahmin yapılamadığı gibi enflasyona da tahmin yapılamıyor” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.