Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Demirtaş’tan Kapalıçarşı’daki Dolar Kuru için Açıklama Geldi

Kapalıçarşı’da doların 19 lira sınırını aşmasıyla birlikte hareketlilik başladı. Prof Dr. Özgür Demirtaş, dolar kurundaki tutarsızlığa ilişkin açıklamada bulundu.
Özgür Demirtaş’tan Kapalıçarşı’daki Dolar Kuru için Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Enflasyon ile mücadeleyle görevli Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırımları ile dolar kurunu baskılamak için rezervlerin harcanmasına karşı çıkan ve döviz kurlarıyla ilgili uyarılarını çokça dile getiren Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan yeni bir çıkış geldi.

Ünlü ekonomist ve akademisyen, “Kapalıçarşı’da gerçek dolar kuru 20’yi geçti. Geçmiş olsun” diyerek, daha önceki tespit ve uyarılarını hatırlattı.

Doların 19 seviyesinde baskılanmaya çalışıldığını ancak bu çabaların suni bir gelişme olduğunu söyleyerek, “Halbuki şu an bırakılsa 24-25’li seviyelere gelecek. Çünkü İhracatçının malını rahat satabileceği yer burası. Cin bir kere şişeden çıktı. Şişenin ağzını elinizle kapatmayın. Elinizi yırtıp geçecek” dediği sözlerine atıf yaptı.

“Yetkililerin bu konuya eğilmesini dilerim. Bu fark sürdürülebilir değil” diyerek Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

Özgür Demirtaş Kapalıçarşı Dolar Kuru Farkı Açıklama
Kaynak: Twitter

Geçen hafta yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası için önerilerini sunan Demirtaş, TCMB’nin bağımsızlığının sağlanması ve yönetimin liyakat sahibi kadroyla yapılması gerektiğini savunarak şöyle ifadede bulunmuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bunları 183629263936193739 kere yazdım. 10 yıl boyunca yazdım. Dinlemediniz. Sonuç ortada. Elinizi şişenin üstüne koyunca şişenin içinde yarattığınız kimyevi reaksiyonu geri çeviremezsiniz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.