Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’lilerden Çarpıcı Yanıt: Çoğunluk İşini Bırakmayacak

Emeklilikten sonra gelirinde düşüş yaşamak istemeyenlerin oranı artıyor. Yapılan son araştırmada istihdam alanından çekilmeyi düşünmeyenlerin çoğunlukta olduğu görüldü.
EYT’lilerden Çarpıcı Yanıt: Çoğunluk İşini Bırakmayacak
HABER GİRİŞ

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşarak yürürlüğe girmesine az bir zaman kaldı ancak emekliliğe ayrıldığında gelirinde düşüş yaşama korkusu yaşayanların oranı artıyor. İş ilanları sitesi Kariyer.net’in verilerine göre emekli olanların büyük çoğunluğu iş hayatından çekilmeyi düşünmüyor.

12 bin katılımcıyla yürütülen araştırma sonuçlarına göre EYT düzenlemesinden faydalanarak emekli olmayı düşünenlerin yaklaşık üçte ikisi, çalışmaya devam etmeyi planlıyor.

Araştırma sonuçlarını Bloomberg HT yayınında değerlendiren Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal, düzenleme kapsamına alınması beklenen 2 milyon 250 bin vatandaşın istihdam dengesine olan etkisine dikkat çekti.

Uysal, “İstihdamda çok fazla değişken var. EYT de bunlardan bir tanesi. Bu kişilerin belirli bir bölümünün EYT’den yararlanarak emekliliğe ayrılmasının istihdamda bir domino taşı etkisi yaratacağını öngörüyoruz” dedi.

Emekli Çalışanlar için Fazla Primlerin Sıfırlanması Bekleniyor

Uysal, EYT kapsamında bulunan ve Kariyer.net anketinde yer alan yaklaşık 12 bin katılımcının yüzde 70’inin çalışmaya devam ettiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Katılımcıların yarısından fazlasının çalışma niyetinde olduğunu söyleyerek, işveren tarafının da bu konuda görüşünün araştırılması gerektiğini ekledi.

İşveren tarafının asıl endişe ettiği durumun, kıdem tazminatı olduğuna dikkat çekerek, “Açıklığa kavuşturulması gereken bir de maliyet unsuru var. EYT kapsamında olan çalışanların bir kıdem tazminatı alma durumu ortaya çıkacak” dedi.

Kredi garanti fonu (KGF) ile kıdem tazminatını sorununun çözüme kavuşturulmasının planlandığını ancak bu kez de emekliler için işveren tarafının ödediği yüksek prim oranı engelinin ortaya çıktığını belirtti.

Uysal, “Aynı zamanda şirketler açısından baktığınız zaman emekli çalışanlar için yaklaşık yüzde 5 daha fazla prim ödemeniz gerekiyor. Bununda sıfırlanmasına yönelik yeni bir kanun ortaya çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

“Şirketlerde Bir Hareketliliğe Sebep Olacak”

Emekli olduktan sonra iş hayatından çekilenlerin de ayrı bir sorun yaratabileceği tahminini, sektör yetkilileri gibi Uysal da paylaştı.

Emekli olacak kesimin kalifiye olma durumuna dikkat çekerek, “EYT kapsamında olanlar tecrübeli çalışanlar olduğu için bu kapsama girip çalışmayı bırakacak olanlar şirketlerde bir hareketliliğe sebep olacak” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bu senaryoda işsizliğin düşmesi için pozitif bir katkı beklendiğini belirterek, şirketler kapsamında da ciddi bir değişkenlik yaşanabileceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.