Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EYT’liler Bunu Bekliyordu: Vergi Muafiyeti Geliyor!

Bu yıl emekli olan milyonlarca EYT için yeni bir karar alındı. Alınan karar göre EYT’liler gelecek yıl emlak vergisi ödemeyecek.
EYT’liler Bunu Bekliyordu: Vergi Muafiyeti Geliyor!

Bu yıl içinde yapılan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinden milyonlarca vatandaş yararlanmıştı. Diğer yandan 14 milyon kişiyi ilgilendiren emlak vergisinin ikinci taksiti Kasım ayının sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Yapılan düzenleme ile bu yıl emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinden yararlanıp emekli olan EYT’liler Ocak 2024 itibariyle emlak vergisinden muaf olacak.

EYT’liler için emlak vergisi muafiyetinin tarihin netleşti. Muafiyet aylık bağlanan tarihi izleyen yıldan itibaren geçerli olacak. Vergi muafiyeti için brüt 200 metrekareyi aşmayan konutta kendisinin oturma zorunluluğu bulunmuyor.

Kiraya vererek oturduğu evin kirasını karşılayan, çocuğunu oturtan EYT’liler de bu muafiyetten yararlanabilecek. Emekli olup sürekli ikamet edilen tek yazlık için de vergi ödenmeyeceği kararlaştırıldı. EYT’liler bu yılki menkul sermaye iradı gelirleri 150 bin lirayı aşmadıysa gelecek yıldan itibaren muafiyetten yararlanacak.

Düzenlemeye göre emekli olup çalışmaya devam edenler ise vergi muafiyetinden yararlanamayacak. Emlak vergisi muafiyetinden, ev hanımı, şehit yakını, gazi, engelli vatandaşlar ile tek konutun yanında gelir getirmeyen arsa, arazi, işyeri olanlar da yararlanıyor.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu