Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Sonrası Düşen Prim Ödemeleri Kırmızı Alarm Veriyor

Sosyal güvenlik sisteminde EYT düzenlemesiyle değişen dengeler düşen prim ödemelerinde ve SGK’daki açıkta kendini gösterdi. Sistem kırmızı alarm vermeye devam ediyor.
EYT Sonrası Düşen Prim Ödemeleri Kırmızı Alarm Veriyor
HABER GİRİŞ

Bu yıl Mayıs seçimlerine giderken getirilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle emekli olanların sayısı milyonu gördü. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki (SGK) mevcut açığın daha da büyüdüğü gündeme geldi.

Gelinen noktada bu yılın ilk 9 ayında prim ödeyenlerin sayısında 800 bin kişiye yakın düşüş olduğu ve emekli aylığı alanların sayısının 2 milyon kişiye yakın arttığı görüldü.

Emekli sayısındaki rekor artışı köşesine taşıyan Dünya gazetesi yazarı Naki Bakır, işçi ve esnaf grubunda düşüş yaşanırken, memur grubunda artış yaşandığını yazdı.

EYT düzenlemesinden faydalananların oranını en çok özel sektör çalışanlarının oluşturduğunu ortaya koydu.

En Fazla Emekli İstanbul’da

Ülke nüfusunun beşte birine yakın oranını barındıran İstanbul’da emekli kesimin yoğunluklu olduğunu söyleyen Bakır, “Ekonomik kapasitesiyle orantılı olarak en fazla aktif sigortalının bulunduğu il olurken, aynı zamanda en fazla sayıda emekliyi de barındırıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

SGK’daki Açık 40 Milyar TL’ye Koşuyor

Bakır, uzun süredir açık veren SGK’da Ocak-Eylül 2023 döneminde bütçeden 593,5 milyar liralık transfer yapılsa da gelir-gider dengesizliğinin sürdüğü ve açığın 39,5 milyar lira olduğunu yazdı.

Söz konusu dönemde SGK’nın toplam giderinin yüzde 110 artarak 1,5 trilyon liraya ulaştığını ve yılın tümü için kuruma ayrılan 59,2 milyar liralık açık finansmanı ödeneğinin sene dolmadan tükendiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın