Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliye Kötü Haber! 2024 Daha Zor Geçebilir

En düşük emekli maaşı ile geçinmeye çalışan vatandaşa kötü haber geldi. Eğer yeni yılda emekli aylığına seçim zammı yapılmazsa geçim daha da zorlaşacak. Detaylar haberde...
Emekliye Kötü Haber! 2024 Daha Zor Geçebilir
HABER GİRİŞ

Asgari ücrete yapılacak zammın konuşulduğu bugünlerde, en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira geçinmeye çalışan vatandaş maaşına zam bekliyor. Seçim yılı olması nedeniyle yüksek bir zam gelmezse emekli çok zor şartlarda geçinecek.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan haberde işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıklarına Temmuz ayına yüzde 25 zam yapıldığı fakat bu zammın kök maaşa yapıldığı için en düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL kaldığı hatırlatıldı.

En düşük emekli maaşı ile geçinen 6,5 milyon emeklinin aylıklarına seçim zammı yapılmazsa yıl başında en fazla 10 bin 400 liraya çıkacağı bildirildi.

Ocak ayında tüm emeklilerle birlikte en düşük emekli aylığına Temmuz-Aralık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacağı aktarıldı.

Aralık ayında enflasyonun açıklanmasıyla birlikte yapılan hesaplamalar kapsamında Ocak’ta emekli aylıklarına yüzde 37.3 zam geçekleşeceği tahmin edildi. Böylece maaşın 10 bin 300 TL olacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yüzde 4+3 çıkması halinde emekli zammı yüzde 38.7 ve böylece aylığın 10.402 TL olacağı aktarıldı.

Bu hesaplama doğrultusunda memur ve emeklisine enflasyon farkı yüzde 30,8, toplam zam yüzde 50,4 olacağı ifade edildi. Böylece en düşük memur maaşının 33 bin lira olacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.