Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EY Açıkladı: Halka Arz Gelirlerinde Yüzde 163 Artışla Zirvede

EY raporuna göre beş yıllık ortalama halka arz faaliyetleri işlem hacmi ve gelirlerinde Türkiye'nin performansı dikkat çekici noktaya ulaştı. Detaylar;
EY Açıkladı: Halka Arz Gelirlerinde Yüzde 163 Artışla Zirvede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi Ernst & Young (EY), halka arz piyasasında geçen yılın ve 2024 görünümünün ortaya koyulduğu “Küresel Halka Arz Trendleri” raporunu yayımladı. Küresel halka arz verilerinin analiz edildiği raporda öne çıkan ülkelerden birisi de Türkiye oldu.

2023’ün genel tablosunda çoğu gelişmiş piyasada halka arzların durgun seyrettiği, bunun yanı sıra halka arz alanında dikkat çeken yeni bölgelerin ortaya çıktığı belirtildi.

2024 yılında küresel halka arz piyasalarında canlanmanın yeniden başlayacağı öngörülürken özellikle ılımlı ilerleyen enflasyonun ve yakın zaman içinde başlaması beklenen olası faiz indirimlerinin likidite ve getiri görünümlerini iyileştirmesinin ve böylelikle yatırımcıları halka arzlara geri çekmesinin beklendiği ifade edildi.

Öte yandan jeopolitik istikrarsızlıkların yeni yılda da sürmesinin, pay piyasaları ve halka arzlara olan güveni olumsuz anlamda etkileyebilecek önemli bir risk unsuru olarak öne çıktığına dikkat çekildi.

Halka Arz İşlem Hacmi ve Gelirlerinde Bu Ülkeler Ön Planda

Rapor, beş yıllık ortalama halka arz faaliyetleri göz önünde bulundurulduğunda Türkiye, Endonezya ve Malezya‘nın, işlem hacmi ve gelirlerinde artış gösterip öne çıkan ülkeler olduklarını ortaya koydu. Gelişmekte olan ülkeler arasında Hindistan, Suudi Arabistan ve Tayland bu ülkelerin hemen ardından sıralanan ülkeler oldu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye, önceki beş yılın ortalamasına göre halka arz sayısında yüzde 120 ve halka arz gelirlerinde yüzde 163 gibi dikkat çekici artışla zirvede yer aldı. Ülkede geçen yıl gerçekleşen halka arzlarda 2,9 milyar dolar gelir elde edildiği bilgisi verildi.

Ernst & Young Global 2023 Halka Arz Küresel Raporunu Yayımladı
Kaynak: Ernst & Young Global

Halka arz sonrası ikincil piyasa performansı açısından analiz edildiğinde de Türkiye öne çıkarken ülkede yeni halka açılan şirketlerin tamamının olumlu getiri elde ettiğine dikkat çekildi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan’ın sırasıyla yüzde 80 ve yüzde 75 ile Türkiye’yi takip ettikleri iletildi.

Raporun devamında, küresel çapta halka arzda, üretim sektörünün en fazla işlemin yapıldığı sektör olduğu; teknoloji sektörünün önemli risk sermayesi yatırımlarına rağmen düşüş yaşamaya devam ettiği, benzer biçimde sağlık ve yaşam bilimleri sektöründeki halka arz hacim ve gelirlerinde de önemli bir düşüş görüldüğü kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.