Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evlenecek Gençlere Faizsiz Kredi İmkanı: Detaylar Netleşiyor

Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurusunu yaptığı evlenecek gençlere faizsiz kredi programına dair detaylar netleşiyor. Detaylar geliyor…
Evlenecek Gençlere Faizsiz Kredi İmkanı: Detaylar Netleşiyor
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyu ile paylaştığı Aile ve Gençlik Bankası’na ilişkin detaylar netleşiyor. Yasa teklifine ilişkin taslak metni hazırlanırken, gelecek hafta Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Sabah’ta yer alan habere göre Aile ve Gençlik Bankası’nın ilk ürünü gençlere yönelik kredi paketi olacak. Buna göre yeni evlenecek gençlere 150 bin liralık faizsiz kredi, ilk iki yıl ödemesiz ve 5 yılda geri ödemeli olarak verilecek.

Krediden faydalanmak isteyen gençler için başvuruların e-Devlet üzerinden alınacak. Kredi miktarı belirlenirken ise kişilerin gelir durumu baz alınacak. İlerleyen günlerde kredi için geçerli yaş sınırının açıklanması bekleniyor.

Aile ve Gençlik Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan temsilciler tarafından oluşturulacak ve fon modeliyle çalışacak. Organizasyon Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanacak.

Maden, doğalgaz ve petrol gelirlerindeki devlet payının bir bölümü Aile ve Gençlik Bankası fonuna aktarılacak. Hayata geçirilecek projelere göre ise fona aktarılan pay yükseltilecek.

GCM Yatırım Banner

Yasanın çıkması ile beraber uygulama ilk olarak Şubat ayındaki deprem felaketinden en fazla etkilenen Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya illeri ile yine yıkımın fazla olduğu bazı ilçelerde hayata geçirilecek.

Kredi imkanı kademeli olarak depremin etkilediği diğer iller ve Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. İlk etapta, 150 bin lira kredi verilecek. Bu miktarın her yıl artması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.