Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Evergrande’nin 1.1 Milyar Dolarlık Hissesini Devlet Şirketleri Aldı

Çin’in en büyük emlak şirketlerinden biri olan Evergrande’nin, Shengjing Bank'taki 1,1 milyar dolarlık hissesi, devlet şirketleri tarafından satın alındı.
Evergrande’nin 1.1 Milyar Dolarlık Hissesini Devlet Şirketleri Aldı
Yorum

Çin’in en büyük emlak şirketi Evergrande, son dönemde temerrüde düşeceği ve iflas edeceği haberleri ile gündeme gelmişti. Ülkenin Shenyang kentinde faaliyet gösteren devlete ait şirketler, Evergrande’den hisse alımı gerçekleştirdi.

Evergrande’nin Shengjing Bank’ta bulunan 1,1 milyar dolara yakın hissesi, devlete ait şirketler tarafından satın alındı. Temmuz ayında, dünyanın en borçlu emlak geliştiricisi olan Evergrande, borç yükümlülüklerini yerine getirmediği için isimsiz bir garantöre 1,1 milyar dolar ödeme emri verildiğini bildirdi.

Firma o zaman yaptığı açıklamada, birimin Shengjing Bank’ta elinde bulundurduğu hisseler için garanti sağladığını belirtmişti. Açık artırma platformuna göre, Evergrande Nanchang’ın sahibi olduğu Shengjing Bank’taki 1,3 milyar hisse, Shenyang Orta Halk Mahkemesi tarafından açık artırmaya çıkarıldı.

Shenyang Heping Bölgesi Devlete ait Varlık Yönetim Şirketi ve Shenyang Hi Tech Geliştirme Yatırım Holding Grubu da dahil olmak üzere yedi şirketten oluşan bir grup kazanan, kapanan açık artırmada tek teklif sahibi oldu.

300 milyar dolardan fazla borçla boğuşan Evergrande, birçok alacaklısını varlık satışları ve borç yeniden yapılandırması yoluyla geri ödemek için mücadele ediyor.

Satın alınan hisse Shenjiang Bank’taki toplam varlıkların yüzde 14,6’sına karşılık geliyor. 2020 sonunda bankada yüzde 36,4 paya sahip olan Evergrande, geçen yılın ikinci yarısında bir borç krizine girmesinden bu yana varlıklarını satıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu