Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahipleri Zaten Yüzde 25 Zam Sınırına Uymuyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, konut kiralarında yüzde 25 tavan zam düzenlemesinin devam etmeyeceği mesajını vermesinin ardından saha araştırması geldi.
Ev Sahipleri Zaten Yüzde 25 Zam Sınırına Uymuyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in dün yaptığı açıklamada, konut kiralarında Temmuz ayına kadar süren yüzde 25 tavan zam düzenlemesinin devamının gelmesine gerek olmadığı çıkışını yapması üzerine gözler piyasanın durumuna çevrildi.

Areda Survey araştırma şirketinin ülke genelinde yaptığı araştırmada, kiracıların büyük çoğunluğunun zaten yüzde 25 zam düzenlemesinin üzerinde fiyat artışı yaptığını ortaya koydu.

1.100 kişinin katıldığı araştırmada, son bir yılda kiracıların yüzde 86’sının resmi zam oranını aşan kira artışlarıyla karşılaştığı sonucuna ulaşıldı.

Araştırmada, zam sınırı uygulamasının devam etmesi gerektiğini savunanların oranı ise yüzde 60’a yakın oldu.

Ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarında mağdur olan tarafın kiracılar olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 59’u buldu.

GCM Yatırım Banner

Yüzde 77,2’lik kesim ise kira artışlarında ev sahiplerinin fırsatçılık yaptığını düşünüyor.

Ev sahibi olmak isteyenlerin büyük çoğunluğunun imkansızlık çektiği görüldü. Buna göre katılımcıların yüzde 77,3’üne göre ev sahibi olmak artık hayalden ibaret.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.