Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ev Sahipleri Zam Sınırını Delmek için Yeni Bir Yol Buldu

Konutta fahiş kira artışlarının önüne geçmek için düzenlemeler üst üste gelirken ev sahipleri yasakların yolunu tıkayacak yeni bir yöntem buldu…
Ev Sahipleri Zam Sınırını Delmek için Yeni Bir Yol Buldu
Yorum

Konut kiralarında 2 Temmuz 2024 tarihine kadar yapılacak zamlarda yüzde 25’lik üst sınır şartına takılan ev sahiplerinin bulduğu çözüm dönemlik kiracı aramak oldu. Kiracı tercihlerini değiştiren ev sahiplerinin artık öğrenci ya da memur ayrıma yapmak yerine yeni kriterinin uzun süre kalıcı olmayan kiracıları bulmak olduğu öğrenildi.

Hürriyet’in ulaştığı bilgilere göre mülk sahipleri, evlerini kısa ve orta dönem için kiraya vermeye başladı. Her kiracı için yeni bir bedel belirleyen ev sahiplerinin böylece tavan zam yasağını delebildiği görüldü.

Senelik 19 Bin Lira Olan Kira Aylık 40 Bin Lira

Kısa ve orta dönemli kiralık evlerin enflasyonun en yüksek seyrettiği İstanbul’da revaçta olduğu görüldü.

İstanbul Şişli’de emlak danışmalığı yapan Ferhat Asgari, ev sahiplerinin sürekli kiracı arayışında olsa ve birkaç ay evi boş kalsa da senelere yayılacak tek bir fiyatla evini kiralamaktan kaçındığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Kimi mülk sahipleri kiracı ile uğraşmamak için kısa dönemi seçiyor. Zam sınırının yanında tahliye sürelerinin çok uzun olması da etkili. Deprem sonrası bölgede eski evlerinden taşınanlar eşyalarını da bıraktı ve kısa-orta dönem kiraya vermeye başladılar. Ancak fiyatlar çok yüksek. Şişli’de senelik olunca 19 bin lira olan aylık kira, aylık 40 bin liraya çıkıyor. Bu rakamlara doluluk yakalanması zor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu