Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ev Sahipleri Dikkat! O Düzenleme Pazartesi Günü Devrede

Konutunu günlük olarak kiraya verenleri ilgilendiren düzenlemenin devreye alınması için geri sayım başladı. 1 Ocak’ta uygulanacak yeni düzenleme haberde;
Ev Sahipleri Dikkat! O Düzenleme Pazartesi Günü Devrede
HABER GİRİŞ

Günlük kiralanan evleri denetlemek ve vergilendirme sistemine dahil etmek için getirilen düzenleme Resmi Gazete’nin 2 Kasım 2023 tarihli sayısında yayımlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik bugün paylaşıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Yönetmelik” ile tek seferde yüz gün ve daha kısa süreyle kiralanan konutların turizm amaçlı kullanımına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna göre konutların günlük olarak kiraya verilmesi için turizm izin belgesi şartı olacak. Konutu kiraya veren taraf, izin belgesi başvurusunda bulanacak ve başvuru il müdürlüğünce düzenlenecek.

İzin belgesi verilmesi için konutta en az bir yatak odası, tuvalet-banyo ve mutfak bölümlerinin olması gerekecek. Otellerde uygulanan prosedür günlük kiralık dairler için de geçerli olacak.

Konutta soğuk ve sıcak su, nitelikli ev eşyaları, kişi başına göre havlu, terlik gibi temel ihtiyaçlar için gereçler yer alacak. Hijyen konusunda da gerekli şartlar yerine getirilecek.

GCM Yatırım Banner

İzin Belgesi Yoksa 500 Bin TL Ceza Var!

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren uygulamaya girecek yeni düzenlemeye riayet edilmemesi durumunda idari para cezaları devreye girecek.

İzin belgesi almadan günlük olarak dairesini kiralayan kişiye, her bir konut için ayrı ayrı 100 bin liralık idari para cezası uygulanacak.

Kişilere izin belgesi alması için 15 günlük süre tanınacak. Süre sonunda izin belgesi alınmamışsa idari para cezası 500 bin liraya çıkacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın