Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Kritik ECB Kararını Dolara Eşit Bekliyor!

Son dönemde dolar karşısında çöken euro için geri sayım başladı. Dün bir ay sonra ilk kez dolar ile eşitlenen euro, ECB’yi 1 üzerinde bekliyor.
Euro Kritik ECB Kararını Dolara Eşit Bekliyor!
HABER GİRİŞ

Doların güçlenmesiyle baskı altında kalan euro, bu yıl tarihi dip seviyeleri gördü. Yıl boyunca küresel olarak yeni rekor seviyeler gören dolara karşı 2002 sonrası ilk kez 1’in altına geriledi.

Euro dolar eşitliğinin ardından artan kayıplar, EUR/USD paritesinin Eylül sonunda 0,9535’e kadar gerilemesine yol açtı. Buradan sonra dolar karşısında 1 seviyesini ilk kez dün gördü.

Çarşamba seansında en yüksek 1,0089’a çıkan majör parite, bugün 1,0093’ü denedi ve 1 üzerine tutundu.
EUR/USD 1 Üzerinde
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Dolar endeksi ise Eylül sonundaki 114,78’in altında 109 üzerinde işlem görüyor. Piyasalar, euro için kritik önem taşıyan Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararını bekliyor. Bugün 15.15’te açıklanacak faiz kararı için beklentiler Eylül’deki gibi 75 baz puanlık artırıma işaret ediyor.

Gerçekleşmesi durumunda ECB, yüksek enflasyon ve resesyon endişeleri ortasında borçlanma maliyetlerini 2009 başlarından bu yana en yükseğe çıkaracak.

Bankanın ayrıca 8,8 trilyon euroluk bilançosunu küçültmesi ve  hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman operasyonları (TRLTRO) hakkında şartlarını değiştirmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Zaten katılımcıların faiz dışında ECB’den yanıt arayacağı sorular arasında bunlar da var. Cevap istenen 2 kritik sorunun bir tanesi Avrupa Merkez Bankası’nın niceliksel sıkılaştırmada bilançosunu ne zaman gevşetmeye başlayacağı iken diğeri yakın gelecekte bankaların kredi koşullarının ne olacağı.

Katılımcılar, bankanın açıklaması ve ECB Başkanı Christine Lagarde’nin konuşmasında bu sorular için ipuçlarına bakacak. ING’nin günlük notunda ekonomistler, ECB’nin 75 baz puanlık artış ve TLTRO’lar aracılığıyla bilançosunu ilk kez düşürme girişiminde bulunmasını muhtemel gördü.

Notta, “Küresel merkez bankaları arasındaki risklerin yeniden dengelenmesi ile piyasaların mevcut yatkınlığı göz önüne alındığında, bugünkü toplantıda güvercinlere karşı daha hassas olabilirler.” ifadelerine yer verildi. Yine de sıkılaştırma isteğinin sürdüğü ve daha fazla oranın yukarı yönlü göründüğü savunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın