Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro/Dolar için Kritik Hafta! Beklentiler Şekillenecek

Küresel piyasalar için yeni yılın en önemli haftalarından birine giriliyor. Euro/dolar paritesi yoğun haftada birden fazla kritik veriye odaklanacak. İşte detaylar;
Euro/Dolar için Kritik Hafta! Beklentiler Şekillenecek
HABER GİRİŞ

Haftalık bazda yüzde 0,3 oranında yukarı yönlü hareket eden Euro/dolar paritesi bu hafta açıklanacak kritik verilere odaklandı. Euro, 30 Ocak ile başlayan kritik haftanın başında 1,09 seviyesine ulaştı. Ocak ayının ilk gününden bu yana EUR/USD’nin yükselmesinin ana nedeni Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımlarını yavaşlatacağı beklentisi oldu.

ABD’den gelen enflasyon bilgileri ve ekonominin gidişatını gösteren diğer kritik veriler, FED’in önümüzdeki süreçte daha yumuşak adımlar atabileceğini gösteriyor.

EUR/USD için Önemli Takvim

1 Şubat’ta açıklanacak olan FED faiz kararı, küresel piyasalar tarafından büyük bir dikkatle takip ediliyor. Analistlerin ve piyasaların beklentisi, faiz artırımının yüzde 0,25 oranında olacağı yönünde.

Enflasyon verileri iyimser bir tabloya işaret etse de FED’in ve Powell’ın enflasyon ve ekonomi değerlendirmeleri, piyasalar için faiz kararı kadar belirleyici olabilir. Çünkü bu açıklamalar, geleceğe yönelik adımların ve FED’in ekonomik gidişattan ne kadar memnun olduğuna ilişkin sinyaller veriyor.

Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından faiz kararı açıklanacak. ECB’nin yüzde yüzde 0,50 oranında bir artışa gideceği tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Hem FED hem de ECB’nin kararı parite için önemli etkiye sahip olsa da diğer faktörlerin de takip edilmesi gerekiyor. Piyasalar, Pazartesi günü Almanya tarafından açıklanacak olan gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminlerine, Salı günü ise Euro Bölgesi için geçerli olan GSYİH tahminlerine odaklanacak.

Şubat’ın ilk gününde belirlenecek FED faiz kararı haricinde Euro Bölgesi’nden Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ön okuması, ABD’den ise istihdam raporu ve ISM imalat raporu açıklanacak.

Euro/Dolar Kritik Teknik Noktalar ve Eşikler

Açıklanacak verilere bakıldığında, parite için oldukça yoğun bir haftaya giriliyor. Yoğun hafta sonrasında euro/dolar için trend hareketlilik yönü belirlenebilir.

Bu kapsamda şu an için döviz çiftinin yukarı yönlü hareketlilik profilini koruduğu, fakat 1,0930 seviyesinde önemli bir dirençle karşı karşıya olduğu söylenebilir.

Bu noktanın aşılmasıyla birlikte sonraki hedef 1,10 eşiği olacak. Aşağı yöne bakılacak olursa 1,08 ve 1,0765, paritede dikkatle takip edilmesi gereken ilk potansiyel destekler olarak karşımıza çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.