Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nin Son Çeyrek Büyümesi ECB’ye Faizde Cesaret Verebilir

Euro Bölgesi’nin ekonomisine dair son çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomideki büyüme sürüyor ancak yıllık bazda beklentilerin altında.
Euro Bölgesi’nin Son Çeyrek Büyümesi ECB’ye Faizde Cesaret Verebilir
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda bu hafta takip edilecek başlıca veriler arasında yer alacak Euro Bölgesi’nin büyüme rakamları açıklandı. Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro bölgesi, 2022′nin son çeyreğinde yüzde 0,1 oranında beklentiyi aşarak büyüdü. Çeyreklik bazdaki beklenti yüzde 0,1’lik daralma olacağı yönündeydi.

Ön okumalara göre yıllık bazdaki büyüme ise yüzde 1.9 olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. Analistlerin beklentisi yüzde 2,2’lik bir büyüme olacağı yönündeydi. Son rakamlar, Euro Bölgesi’nin geçen yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,3 GSYİH artışı kaydetmesinin ardından geldi.

Euro Bölgesi büyüme grafiği
Kaynak: Eurostat

Yüksek gıda ve enerji maliyetleri uzun süredir devam eden tedarik zinciri darboğazlarını bir araya getirdiğinden, bölge Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından önemli bir baskı altında kaldı. Geçen yıl ekonomistler, 20 üyeli bölgenin ekonomik durgunluğa girmek üzere olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Enerji Fiyatları Rahatlama Getirdi

Enerji fiyatlarının 2022′nin ikinci yarısında düşüşe geçmesi, ekonomik performansa bir miktar rahatlama getirdi.

Pantheon Makroekonomi kıdemli Avrupa ekonomisti Melanie Debono, “GSYİH raporu, ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekte tekrar yavaşladığını ancak iş anketlerinden gelen mesaja meydan okuyarak doğrudan düşmediğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya ise şaşırtan bir görünüm sundu. 2022′nin son çeyreğinde yüzde 0,2 küçülen Almanya ekonomisi için resesyon beklentileri arttı. Berenberg ekonomisti Salomon Fiedler, Almanya’nın bu yılın ikinci çeyreğine kadar sığ ve kısa bir resesyona girmiş olabileceğini kaydetti.

Bölgenin üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya da dördüncü çeyrekte yüzde 0,1 azalarak negatif büyüme bildirdi. Roma ve Berlin, Rus gazı ile ilgili güçlü bağlantılara sahipti. Pantheon Macro Economics’ten Debono, verilerin Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için daha sıkı faiz politikasına yönlendirebileceğini belirtti.

ECB’nin Faiz Kararı Bekleniyor

ECB’nin Perşembe günü toplanıp bir sonraki para politikası adımlarını belirlemesi bekleniyor. Bankanın 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapması ve oranı yüzde 2,5’e çıkarması bekleniyor.

Piyasa oyuncuları, önümüzdeki aylarda ne kadar daha faiz artışı olabileceğine dair ipuçları için ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarını takip edecek. Bazı uzmanlar, Euro Bölgesi’nin bu yıl içinde bir resesyona girmeye hazır olduğunu düşünüyor.

Capital Economics’in baş Avrupa ekonomisti Andrew Kenningham, “Geleceğe baktığımızda, ECB’nin politika sıkılaştırmasının etkilerinin artması, hanehalkının yaşam maliyeti kriziyle mücadele etmesi ve dış talebin durgunluğunu sürdürmesi nedeniyle, Euro Bölgesi’nin bu yılın ilk yarısında resesyona gireceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Buna rağmen ECB’nin bu haftaki 50 baz puan da dahil olmak üzere faiz oranlarını daha fazla artırmaktan vazgeçmeyeceğini sözlerine ekledi.

Bu hafta ayrıca Euro Bölgesi için Ocak ayı enflasyonuna dair ön okuma verileri açıklanacak. Beklenti enflasyonun yıllık bazda yüzde 9 olarak geleceği yönünde. Bir önceki ay enflasyon yüzde 9 olarak gerçekleşmiş ve tek hane görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın