Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nden Kritik Veri: Ekonomi 3. Çeyrekte Daraldı

Eurostat tarafından açıklanan büyüme rakamlarına göre Euro Bölgesi 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında daraldı. İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nden Kritik Veri: Ekonomi 3. Çeyrekte Daraldı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), 14 Kasım’da Euro Bölgesi’ne yönelik beklenen ekonomik verileri paylaştı. Kısa bir süre önce açıklanan bilgilere göre Euro Bölgesi ekonomisi 2023 yılının 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daralırken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 oranında büyüdü.

20 üyeye sahip Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), 2023 yılının 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 artış beklentisine karşın yüzde 1 daraldı.

Eurostat tarafından aktarılan bilgilere göre Fransa yüzde 0,1, İspanya yüzde 0,3 ve Belçika yüzde 0,5 büyürken Almanya’da ekonomi yüzde 0,1 daraldı. İtalya bir önceki aya göre sabit kalırken Avusturya, Portekiz, İrlanda, Estonya ve Litvanya’da daralma oldu.

Göstergeler Euro Bölgesi’nde ekonominin soğuduğuna işaret ederken istihdam aynı dönemde çeyreksek bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 1,4’lük artış gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan ankete göre Euro Bölgesi’ne yönelik gelecek yıl enflasyon beklentileri artış göstermişti. ECB, gelecek 12 aya ilişkin enflasyon beklentilerini yüzde 3,5’ten yüzde 4’e yükseldiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.