Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Anketi Yanıtladı: Euro Bölgesi’nde Enflasyon Artacak mı?

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan son ankete göre Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentileri artış kaydetti. Ayrıntılar geliyor…
ECB Anketi Yanıtladı: Euro Bölgesi’nde Enflasyon Artacak mı?
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan ankete göre Euro Bölgesi’ne ilişkin gelecek yıl enflasyon beklentileri artış kaydetti. Anket, Avrupa Merkez Bankası’nın neden faiz oranlarını uzun bir süre yüksek tutmayı planladığına atıfta bulunuyor.

ECB gelecek 12 aya ilişkin beklentilerin yüzde 3,5’ten yüzde 4’e yükseldiğini, görünüme ilişkin belirsizliğin ise yoğunlaştığını belirtti. Ancak beklenti önümüzdeki üç yıl boyunca değişmeden yüzde 2,5 seviyesinde kaldı.

Anket, 20 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nde enflasyonun yüzde 5’in üzerinde seyrettiği bir yaz döneminin ardından yapıldı. O zamandan bu yana düşüş yaşandı ve tüketici fiyatları Ekim ayında bir yıl öncesine göre sadece yüzde 2,9 arttı. Enflasyon yüzde 10’un üzerindeki zirveden düştü ve yüzde 2 hedefine yaklaştı.

ECB bu anketi, bu tür hedeflerin yükseltilip yükseltilmeyeceğine ilişkin küresel bir tartışmanın ortasında, hane halkının enflasyonu orta vadede yüzde 2 hedefine geri getirebileceğine olan inancını koruyup korumadığının bir ölçüsü olarak kullanıyor.

Avrupa ekonomisine ilişkin beklentilere bakıldığında, ECB’nin anketi tüketicilerin daha karamsar hale geldiğini ve önceki yüzde 0,8’e kıyasla önümüzdeki 12 ay için yüzde 1,2’lik bir daralma beklediklerini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

ECB, faiz oranlarını rekor seviyelere çıkarırken, esas olarak yüksek enerji fiyatlarının bir sonucu olarak Eylül ayında 2024 enflasyon tahminini de yükseltti. Ankete göre fiyatların bu yıl yüzde 5,6, 2024’te yüzde 3,2 ve 2025’te yüzde 2,1 oranında artması bekleniyor.

ECB, Ekim ayının son haftasında yaptığı toplantıda faiz oranlarını sabit bıraktı. Banka daha önce yaptığı artırımlar ile faiz oranlarını yüzde 4,50 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.