Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Şubat Ayında Çekirdek Enflasyon Yükseldi

Euro Bölgesi’nde Şubat ayında enflasyon düşerken çekirdek enflasyondaki yükseliş dikkat çekti. Detaylar haberde...
Euro Bölgesi’nde Şubat Ayında Çekirdek Enflasyon Yükseldi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği istatistik kuruluşu Eurostat, Euro Bölgesi Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Rapor bu ayın başlarında açıklanan ön veriler ile örtüştü ve enflasyonun yıllık bazda yüzde 8,5 olarak gerçekleştiğini ortaya koydu. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,8 olarak gerçekleşti.

Açıklamada enflasyondaki düşüşün sürdüğü ancak temel fiyat büyümesinin hizmet maliyetlerindeki artışla hızlanmaya devam ettiği belirtildi. Bu arada temel fiyat artışı hızlanmaya devam etti ve Avrupa Merkez Bankası’nın yakından izlediği gösterge olan gıda ve akaryakıt hariç çekirdek enflasyon yüzde 5,3’ten yüzde 5,6’ya yükseldi.

Euro Bölgesi enflasyon oranları
Kaynak: Eurostat

Enflasyonun en çok arttığı ülkeler arasında, Macaristan, Letonya ve Çekya öne çıktı. ECB , fiyatlardaki tarihi bir artışla mücadele etmek için Perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan daha artırdı ve yeni projeksiyonların, temel fiyat büyümesinin önümüzdeki yıllarda inatçı olacağını ve 2025 yılına kadar yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağını gösterdi.

Fiyatlardaki yükseklik politika yapıcıları endişelendirebilir, çünkü genellikle artan ücretlerle beslenen temel fiyat artışı, genel enflasyonu uzatma eğilimindedir. Bu da fiyatların kontrol altına alınmasını daha da zorlaştırır.

ECB enflasyonun 2023’ün sonunda yüzde 5,3e, çekirdek enflasyonun ise yüzde 4,6’ya gerilemesini bekliyor. Son günlerde bankacılık sektöründe yaşanan krize atıfta bulunan banka, ilerleye süreçte tahminlerde değişiklik yapabileceğini açıklamıştı. Buna rağmen enflasyonun ana hedef olarak izlenmeye devam edileceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.