Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Haziran’da Önceki Aya Göre Arttı

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi Haziran’da aylık bazda yükselirken, yıllık olarak beklenenden daha az yavaşladı.
Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Haziran’da Önceki Aya Göre Arttı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin sanayi üretim verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre sanayi üretimi Haziran 2023 döneminde, bir önceki aya kıyasla Euro Bölgesi’nde yüzde 0,5, AB’de yüzde 0,4 arttı.

Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 0,1 oranında azalması bekleniyordu. Tahminlerden daha iyi gelen artış, endüstri alanındaki büyümeye dair iyimserliği artırdı.

Sanayi üretiminin yıllık değişimine bakıldığında Euro Bölgesi’nde yüzde 1,2 gerilediği görüldü. Ekonomistlerin beklentisi ise yüzde 4,2 oranında düşüş olmasıydı. Sanayi üretimi Mayıs’ta yüzde 2’den fazla gerilemişti.

AB’de ise geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sanayi üretiminde yüzde 1,2 oranında düşüş oldu.

AB ülkeleri arasında aylık olarak sanayi üretiminin en fazla arttığı ülke yüzde 13,1 ile İrlanda oldu. İrlanda’yı yüzde 6,3 ile Danimarka ve yüzde 3,2 ile Litvanya izledi.

GCM Yatırım Banner

En fazla düşüş yüzde 5,3 ile İsveç’te meydana gelirken onu yüzde 3,3 ile Finlandiya ve Malta, yüzde 3 ile de Belçika takip etti.

Sanayi üretimi yıllık bazda ise en fazla yüzde 12,3 ile Danimarka’da, yüzde 8,3 ile İrlanda’da ve yüzde 3,6 ile Slovakya’da arttı.

En çok düşüşün olduğu ülkeler Estonya yüzde 12,7, Bulgaristan yüzde 9,3 ve Belçika’da yüzde 7,6 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın