Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Ağustos’ta Önceki Aya Göre Arttı

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi, Ağustos'ta bir önceki aya göre artarken geçen yılın aynı dönemine kıyasla gerileme gösterdi. Detaylar haberin devamında;
Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Ağustos’ta Önceki Aya Göre Arttı
HABER GİRİŞ

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin sanayi üretim verilerini yayımladı. Açıklanan verilere göre sanayi üretimi Ağustos 2023 döneminde, bir önceki aya kıyasla Euro Bölgesi ve AB’de yüzde 0,6 artış gösterdi.

Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi Beklentiyi Aştı

Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 0,2 oranında artması bekleniyordu. Tahminlerden daha iyi seviyede gelen artış, endüstri alanındaki büyümeye dair iyimserliği artırdı.

Sanayi üretiminin yıllık değişimine bakıldığında Euro Bölgesi’nde yüzde 5,1 gerileme kaydedildi. Ekonomistlerin beklentisi ise yüzde 3,5 oranında düşüş olmasıydı.

AB’de ise geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sanayi üretiminde yüzde 4,4 oranında düşüş oldu.

AB ülkeleri arasında aylık olarak sanayi üretiminin en fazla arttığı ülke yüzde 6,1 ile İrlanda oldu. İrlanda’yı yüzde 4,5 ile Slovakya ve yüzde 3,7 ile Litvanya izledi.

GCM Yatırım Banner

En fazla düşüş yüzde 2,4 ile Macaristan’da meydana gelirken onu yüzde 2,2 ile Hırvatistan ve yüzde 1,8 ile Belçika takip etti.

Sanayi Üretimi Düşüş Yaşayan Ülkeler
Kaynak: Eurostat

Sanayi üretimi yıllık bazda en fazla yüzde 4,7 ile Slovakya’da, yüzde 3,5 ile Danimarka’da ve yüzde 3 ile Malta’da arttı.

En çok düşüşün olduğu ülkeler ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere İrlanda yüzde 27,3, Slovenya yüzde 12,3 ve Estonya yüzde 11,9 oranlarıyla sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.