Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Mayıs’ta Sabit Kaldı

Eurostat, Mayıs ayına yönelik perakende satış verilerini açıkladı. Satışların en çok düştüğü ülkeler hangileri oldu? İşte detaylar;
Euro Bölgesi’nde Perakende Satışlar Mayıs’ta Sabit Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’ni kapsayan Mayıs ayına ilişkin perakende satış verilerini paylaştı. Aktarılan bilgilere göre Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Mayıs’ta bir önceki aya göre değişmezken 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 2,9 düştü.

Piyasalardaki beklenti aylık yüzde 0,2 yıllık bazda ise yüzde 2,7 düşeceği yönündeydi.

Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında perakende satışların Nisan ayına göre en çok düştüğü ülkeler yüzde 5,3 ile Slovenya, yüzde 4,5 ile Lüksemburg ve yüzde 3,7 ile Polonya oldu. Yıllık bazda en çok gerileme görülen ülkeler ise yüzde 13,4 ile Slovenya, yüzde 12,3 ile Macaristan ve yüzde 9,6 ile Estonya oldu.

6 Temmuz’da Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) paylaştığı tüketici beklentileri anketi sonuçlarına göre Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin 12 aylık enflasyon beklentisi Mayıs’ta 3,9’a geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.