Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ocak Ayı Enflasyonu Beklentiyi Karşıladı

Euro Bölgesi’nin bu hafta beklediği başlıca veri olan enflasyon rakamları açıklandı. Enflasyon yıllık bazda tek hanede kalmaya devam ediyor.
Euro Bölgesi’nde Ocak Ayı Enflasyonu Beklentiyi Karşıladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne ilişkin Ocak ayı enflasyon verileri açıklandı. Rapora göre yıllık bazda enflasyon yüzde 8,6 olarak gerçekleşti. Beklenti de yüzde 8,6 seviyesinde geleceği yönündeydi. Aylık bazda ise yüzde 0,2’lik düşüş yaşandı.

Revizyonlar çekirdek enflasyonu veya değişken gıda ve akaryakıt ürünleri hariç fiyat artışını yüzde 5,2’den yüzde 5,3’e hızlanarak istikrarlı bir hız için ilk verileri karıştırdığından, verilerin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) daha sert bir faiz artırımı yapacağına dair beklentileri artırıyor.

ECB, Temmuz ayından bu yana enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını toplam 3 puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye taşıdı. Politika yapıcılar, başlangıçta enerji maliyetlerine dayalı bir artışın şimdi tüm sektörleri etkileyecek şekilde genişlediğinden endişe duymaya başladı.

Enflasyonun altında yatan endişeler son haftalarda politika yapıcıların kamuoyu yorumlarına hakim oldu. Bazı politika yapıcılar, çekirdek fiyat gelişmelerinde net bir dönüş olana kadar faiz artışlarının durmaması gerektiğini savundu.

Çekirdek enflasyonun en büyük parçası olan hizmet enflasyonu, yüzde 4,2’den yüzde 4,4’e revize edildi. Bu verinin esas olarak ücret artışını yansıtması nedeniyle bazı ECB üyelerini daha fazla endişelendiriyor.

GCM Yatırım Banner
Euro Bölgesi enflasyon oranları
Kaynak: Eurostat

Euro Bölgesi’nde enflasyonda en düşük artışın olduğu ülkeler, yüzde 5,8 ile Lüksemburg, yüzde 5,9 ile İspanya, yüzde 6,8 ile Kıbrıs ve Malta oldu. En fazla artışın olduğu ülkeler ise yüzde 26,2 ile Macaristan, yüzde 21.4 ile Letonya ve yüzde 19,1 ile Çekya oldu.

Piyasalar şu anda uzun vadeli enflasyonu yüzde 2,4’ün biraz üzerinde fiyatlıyor ve ECB yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyonda geniş çapta düşüş henüz başlamadığı için piyasaların kalıcılık ihtimalini hafife aldığı uyarısında bulunmuştu.

Schnabel ayrıca, enflasyonun altında yatan bir dönüşün bile parasal sıkılaştırmayı durdurmak için yeterli olmadığını, çünkü daha kalıcı bileşenlerden ziyade enerji maliyetlerindeki düşüşün muhtemelen kaymayı açıklayacağını söyledi.

ECB, Mart ayında 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapacağının sinyalini veriyor. Daha sonrasında ise 75 baz puanlık bir faiz artırım beklentisi ile oranların yüzde 3,75 seviyesine çıkarılacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.