Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklentiyle Paralel Geriledi

Euro Bölgesi’nde Haziran ayı enflasyonu analistlerin beklentileri ile paralel olarak geriledi. Çekirdek enflasyon ise tahminleri aştı. Detaylar şöyle...
Euro Bölgesi’nde Enflasyon Beklentiyle Paralel Geriledi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği İstatistik Ajansı, Euro Bölgesi için Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Ön sonuçlara göre manşet enflasyon Haziran’da yıllık bazda yüzde 2,5 geriledi. Beklentiler de enflasyonun bu oranda gerileyeceği yönündeydi.

Enerji, gıda, alkol ve tütün gibi oynak etkiler hariç tutulduğunda çekirdek enflasyon yüzde 2,9’da kalırken, analistlerin %2,8 olan tahmininin biraz üzerinde gerçekleşti. Hizmet fiyatlarındaki artış oranı ise yüzde 4,1 seviyesinde sabit kaldı.

Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında gerçekleştirdiği 25 baz puanlık faiz indiriminin ardından, 20 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’ndeki faiz oranlarının geleceği hakkında ipuçları arıyorlar. Enerji piyasasındaki dalgalanmanın azalmasıyla tüketici fiyat endeksindeki oynaklığın beklenen bir durum olduğu belirtildi.

Haziran ayında avro bölgesinde yıllık enerji enflasyonu yüzde 0,2 olarak gerçekleşti ve bu durum yılın başlarındaki güçlü dezenflasyonist etkiden önemli bir değişimi işaret ediyor.

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, enflasyonun yüzde 2 hedefine yakınsayacağına inandığını ancak önümüzdeki ayların “engebeli bir yol” olacağını ve para politikası için “önceden belirlenmiş bir yol” bulunmadığını belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Fiyatlandırma verilerine göre, para piyasaları ECB’nin yılın kalan dört toplantısında her biri 25 baz puanlık iki faiz indirimi daha yapma ihtimalini yüksek görüyor. Bu ay yapılacak bir takip indirimi için ise yüzde 33’lük bir ihtimal öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.