Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesinde Ekonomik Güven Endeksi Ağustos’ta da Düştü

Euro bölgesinde endekslerin çoğunda olumsuz seyir devam etmesine rağmen tüketici güven endeksinde artış görüldü. İşte detaylar,
Euro Bölgesinde Ekonomik Güven Endeksi Ağustos’ta da Düştü
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu istihdam ve tüketici anketi sonuçları açıklandı. Avrupa Birliği (AB) ve Euro bölgesinde ekonomik duyarlılık azalıyor. İstihdam beklentileri ise her iki bölgede hafif de olsa artış gösterdi. Ağustos’ta, AB’de ekonomik duyarlılık endeksi 1,0 puan azalarak 96,5, Euro bölgesinde ise 1,3 azalarak 97,6’ya düştü.

Temmuz raporunda ekonomik duyarlılık endeksi Euro bölgesinde 99, AB’de ise 97,6 idi. 2021 yılının sonlarında 118 puanın üzerindeydi. Mevcut yılın ilk aylarında 112,7 değerinde olan endeks, küresel çapta etkisi olan Ukrayna-Rusya savaşının yarattığı enerji krizi gibi sorunlardan etkilenmeye devam ediyor.

AB’de ekonomik duyarlılık endeksindeki düşüşün en büyük nedeni, endüstriye olan güvenin önemli ölçüde zayıflamasından kaynaklandı. Endeks, Hollanda’da 4,8, Almanya’da 2,5, Fransa ve Polonya’da 1,8, İtalya’da 1,2 puan düştü. İspanya’da ise hafif bir artış sergileyerek 0,8 puan arttı.

İstihdam başlığında ise ekonomik duyarlılık endeksindeki düşüşe rağmen istikrar gözlemlendi. İstihdam beklentileri endeksi, iki yıl sonra olumlu bir tablo çizerek AB’de 0,4 puan artışla 107,3, Euro bölgesinde ise 0,8 puan yükselerek 108,0’a ulaştı.

Euro Bölgesinde Tüketici Güveninde İstikrar Belirtileri Gözlemlendi

Uzun süre düşük seviyelerde devam eden ve Temmuz ayında değişiklik göstermeyen tüketici güveni endeksi, Ağustos’ta 1 puan arttı.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında 2,9 puan azalan hizmet sektörü güven endeksi, Ağustos’ta da negatif seyretmeye devam ederek iş durumu ve talep beklentilerindeki olumsuzluklardan dolayı 0,9 puan daha düştü.

Tüketicilerin genel ekonomik durumla ilgili beklentileri azalmaya devam ediyor. Sanayi endeksinde de rakamlar yatay şekilde seyretti. Endeks, 1,4 puan azaldı. Sanayi ve ticaret sektörlerindeki bozulmalar ve stoklardaki zayıflama endeksin düşmesindeki nedenler olarak gösterildi.

Hanehalklarının mali duruma ilişkin beklentileri yükseldi. Temmuz ayında 3,7 puan düşen finansal hizmet güveni, Ağustos’ta önemli ölçüde iyileşerek 7,3 puan arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın