Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Güven Endeksi 100’ün Altına İndi

Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi, işletmelerin ve tüketicilerin beklentilerindeki bozulmayla 4,5 puan geriledi.
Euro Bölgesi’nde Ekonomik Güven Endeksi 100’ün Altına İndi
HABER GİRİŞ

Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı verilere göre ekonomiye olan güven giderek daha da azalıyor. Yayımlanan son rapora göre Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık endeksi 4,5 puan azalarak 99,0’a, Avrupa Birliği’nde (AB) 4,2 puan azalarak 97,6’ya geriledi.

Euro Bölgesi’nde ekonomik güven endeksi geçen yılın sonlarında 118 puanın üzerindeydi. 2022 yılının ilk ayında 112,7 değerinde ölçülen endeks, Ukrayna savaşının etkisiyle oluşan enerjide arz endişeleri ve Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı kararlarla kademeli bir düşüş sergiledi.

İstihdam beklentileri endeksi AB’de 3,6 puan azalarak 106,6’ya, Euro Bölgesi’nde 3,2 puan azalarak 107,0’e geriledi.

Euro Bölgesi’nde Tüketici Güven Endeksi Düşük Kaldı

Bir önceki ay eksi 27,0 seviyesinde ölçülen endeks, Temmuz’da da değişiklik göstermedi. Başta tüketici olmak üzere sanayi, hizmetler, perakende ticaret sektörlerindeki bozulma, ekonomiye olan güvenin azalmasına katkıda bulundu.

Ankete katılım sağlayan tüm sektörlerde iyimserliğin azaldığı görülürken, en fazla güven kaybı sanayi, hizmet, perakende ve inşaatta gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Sanayicilerin üretim beklentileri 20 ayın en düşük seviyesine indi. Bitmiş stoklarda artış olması satışların zayıfladığını gösterirken, hem yöneticilerin ihracat sipariş defterlerine ilişkin görüşleri hem de geçmiş üretimin değerlendirmelerin güçlü bir şekilde kötüleştiği belirtildi.

Hizmet sektöründe güven endeksi işletmelerin geçmiş talep değerlendirmesi, iş durumu ve talep beklentilerindeki kötüleşmeyle 2,9 puan azaldı.

Hanehalkının gelecek dönemde mali duruma ilişkin beklentileri tüm zamanların en düşük seviyelerine indi. Satın alma ve genel ekonomik duruma ilişkin beklentiler ise Nisan 2020’den bu yana en düşüğü gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.