Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde Ekonomik Duyarlılık Eylül’de Düşüşü Hızlandırdı

Avrupa kış resesyonuna doğru hızla ilerlerken ekonomik duyarlılık göstergesinde çöküş derinleşti. İşte karamsarlığı artıran son kritik veri,
Euro Bölgesi’nde Ekonomik Duyarlılık Eylül’de Düşüşü Hızlandırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’da durgunluk endişeleri her geçen gün artarken yetkililerden durumu kabul eden açıklamalar geliyor. Avrupa Merkez Bankası personeli de sonunda durgunluğun yaklaştığını itiraf etti.

Euro Bölgesi kış resesyonuna ilerlerken günün beklenen verilerinden ekonomik duyarlılık göstergesi (ESI) yayımlandı. Temmuz’da 100’ün altına gerileyen ekonomik güven endeksi Eylül’de düşüşü hızlandırdı.

Avrupa Komisyonu’nun raporuna göre ekonomik duyarlılık göstergesi 93,7’ye geriledi. Böylece Mart’tan bu yana yedinci ay üst üste geriledi. Ağustos verisi aşağı yönlü revize edilerek 97,3’e düşürüldü.

ESI, Euro Bölgesi’nin yanında Avrupa Birliği’nde (AB) keskin bir şekilde düştü. 3,5 puan azalmayla 92,6’ya geriledi. İstihdam beklentilerinin nispeten güçlü kalması dikkat çekti.

Tüketici Güveni Dibe Vurdu!

Tüketici Güveni Dibe Vurdu!
KAYNAK: Avrupa Komisyonu

Tüketici güveni yeniden düşerek eksi 28,8 oldu. Böylelikle tüm zamanların yeni en düşük seviyesini kaydetti. Tüketici güvenini oluşturan bileşenlerin tümü sert düşüşe katkıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Hanehalklarının geçmiş mali durumlarına ilişkin değerlendirmeleri, gelecekteki mali durumlarına ilişkin görüşleri, büyük satın alma yapma niyetleri ve genel ekonomik duruma ilişkin beklentileri geriledi.

Ekonomik Belirsizlik Göstergesi (EUI) Eylül’de 3,8 puanlık artışla kayda değer şekilde yükseldi. Belirsizlik tüm iş sektörlerinde artarken, tüketici belirsizliği özellikle keskin bir şekilde artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ekonomik Duyarlılıkta Gerileme Geniş Kapsamlı! Enflasyon Beklentileri Yükseldi

Sanayi güveni Eylül’de 1,8 puan azalırken hizmet duyarlılığı 2,7 puan azaldı. Perakende ticarette güvende 1,8 puan düşüş olurken inşaat güveni 1,4 puan geriledi. Fiyat cephesinde, enflasyon beklentileri endeksi bir önceki aydaki 37’den 41,3’e yükseldi.

Üreticiler arasında satış fiyatı beklentileri göstergesi ise 44,6’dan 50,3’e yükseldi. En büyük Euro Bölgesi ekonomileri arasında, ESI Almanya’da 4,8 puan, Hollanda’da 3,7 puan, İtalya’da 3,7 puan, Fransa’da 3,2 puan ve daha az ölçüde İspanya’da 1 puanla belirgin bir düşüş yaşadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın