Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Üretici Enflasyonu İki Ay Sonra Beklenti Üstü Geldi

Euro Bölgesi’nde bu hafta açıklanan tüketici enflasyonu verisinin ardından bugün üretici enflasyonuna dair rakamlar açıklandı.
Euro Bölgesi Üretici Enflasyonu İki Ay Sonra Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eurostat tarafından Euro Bölgesi’ne dair Aralık ayı üretici enflasyonu verileri açıklandı. Rapora göre Avrupa’nın üretici enflasyonu beklentiyi aştı ve yıllık bazda yüzde 24,6 olarak gerçekleşti. Bu yüzde 22,5 olan b eklentiyi aşıyor ve iki aylık düşüşün ardından yükselişi temsil ediyor.

Üretici enflasyonu aylık bazda yüzde -0,4 olan beklenti aşıldı ve yüzde 1.1 olarak açıklandı. Ana sanayi grubunda en çok artış yüzde 2,5 ile endüstri sektöründe görüldü. Dayanıklı tüketim mallarında yüzde 0,4, sermaye mallarında ise yüzde 0,5 oranında düşüş kaydedildi.

Yıllık bazda ise endüstri sektöründe enflasyon yüzde 48,6 olarak gerçekleşirken, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 9,7, sermaye mallarında yüzde 7,5 ve ara mallarda yüzde 13,8 seviyesine çıktı.

İrlanda Başı Çekti

Euro Bölgesi ülkelerine bakıldığında üretici fiyatlarında en fazla yükseliş yzde 43,2 ile İrlanda’da oldu. Bulgaristan’da yüzde 6 ve İsveç’te yüzde 4,4 yükseliş olurken Portekiz’de yüzde 3,2, Slovakya’da yüzde 2,5 ve bölgeye yeni üye olan Hırvatistan’da yüzde 2,6 oranında düşüş görüldü.

Veri bu haftanın başında açıklanan Euro Bölgesi enflasyon rakamlarının ardından geldi. Eurostat yıllık enflasyonun yüzde 8,5 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Bir diğer önemli gelişme ise Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı oldu.

GCM Yatırım Banner

ECB yeni yılın ilk toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi ve oranları 2008’den bu yana en yüksek seviyeye taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.