Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi PMI Verilerinde Ekim’de Rekor Düşüş Sürdü

Euro Bölgesi’nde Ekim ayı PMI ön verilerine göre talep üzerindeki baskı, ekonomideki düşüşü çarpıcı hale getirdi. Avrupa’nın devlerinde resesyon endişesi yükseldi.
Euro Bölgesi PMI Verilerinde Ekim’de Rekor Düşüş Sürdü
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet sektörünün durumunu ortaya koyan satın alma müdürleri endeksi (PMI) verileri açıklandı. Verilerde, eşik değerinin aşılamadığı görüldü. Enflasyonist baskı, yüksek enerji fiyatları ve ekonomiye dair endişelerin devam ettiği yinelendi.

S&P Global tarafından açıklanan ön verilere göre Ekim ayında Euro Bölgesi’nde küresel bileşik PMI, beklentilerin altında gelerek 47,1 seviyesinde kayda geçti. Beklenti, 47,5 seviyesinde olmuştu.

Hizmet PMI ise Ekim’de beklentiyi karşılayarak 48,2 olarak açıklandı. Ön tahmine göre ticari faaliyet seviyelerinde art arda üç ay boyunca düşüş yaşandığı görüldü. Son veriler, Mayıs 2013’ten bu yana en düşük seviye olarak kayda geçti.

İmalat PMI, 47,8’lik beklentinin altında kalarak 46,6 oldu. Böylece Euro Bölgesi’nde imalat PMI, Ekim’de 28 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ayrıca bu düşüş, art arda dördüncü ve en keskin daralmayı temsil etti.

Ağustos’ta 49,6 olan endeks, Eylül ayının nihai verilerinde ise 48,4 olarak açıklanmıştı. Tüm endekslere bakıldığında, eşik değeri olan 50 puanın geçilmediği görüldü.

GCM Yatırım Banner

Endekste, 50 puanın üstü büyümeyi, altı ise küçülmeyi işaret ediyor.

Avrupa’nın En Büyük Ekonomisinde Resesyon Çanları Çalıyor

S&P Global raporunda Avrupa’nın en büyük iki ekonomisinde kötüleşme kendini gösterdi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da kriz haline dönüşen enerji maliyetlerinin ekonomiyi çıkmaza soktuğu görüldü.

Ekim ayında Alman ekonomisinde küresel bileşik PMI, Mayıs 2020’den bu yana kayda geçen en düşük okuma oldu. Ön okumaya göre Eylül’deki 45,7’den 44,1’e geriledi.

İmalat PMI ise 47,8’den 45,7’ye; hizmet PMI 45’den 44,9’a indi. Fransa’da hizmet PMI 51,3’e düşüş gösterirken, imalat PMI endeksi 47,4 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.