Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 27 Ayın En Düşüğüne İndi

Euro Bölgesi’nde imalat sektörünü artan enerji fiyatları, enflasyonist baskılar ve ekonomiye dair endişeler vurdu.
Euro Bölgesi’nde İmalat PMI 27 Ayın En Düşüğüne İndi
HABER GİRİŞ

Ekim ayının ve haftanın ilk işlem günü hem içeride hem de dışarıda önemli ekonomik verileri izliyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıklarken, İstanbul Sanayi Odası imalat satın alma yöneticileri endeksini (PMI) yayımladı.

Buna göre Türkiye’de imalat PMI Eylül’de 47,4’ten 46,9’a geriledi. Söz konusu değer, imalat sektöründe bozulmanın devam ettiğini gösterdi.

Yurt dışında da İtalya, Almanya, İspanya, Euro Bölgesi olmak üzere Avrupa için imalat PMI verileri izleniyor.

Euro Bölgesi’nde İmalat Sektöründeki Zayıflık Devam Etti

S&P Global tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI, Eylül’de 48,4 ile 50 eşik değerinin altında kalmaya devam etti. Ağustos’ta 49,6 olan endeks, Eylül itibarıyla son 27 ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Nihai imalat çıktı endeksi Ağustos’taki 46,5’ten bir miktar daha düşüş göstererek 46,3’e indi. Birçok firma enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle üretim hacimlerini azalttı. Yüksek enflasyon ve ekonomiye dair belirsizliğin, müşterilerin iştahını azalttığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

İşletmelerin güveninin 2020’nin Mayıs ayından bu yana en düşük seviyelere gerilediği, zorlu piyasa koşullarının firmaların satın alma faaliyetlerini azalttığı açıklandı. Enflasyonist baskıların hızlandığına dikkat çekilen raporda, en çok da enerji fiyatlarındaki artıştan şikayet edildi.

İmalat PMI’ın En Yüksek Olduğu Ülke İrlanda

İmalat PMI’ın En Yüksek Olduğu Ülke İrlanda
Kaynak: S&P Global

Bölge ülkelerindeki duruma bakıldığında İrlanda 51,5 ile imalat PMI’ın en yüksek olduğu ülke olurken, onu 49,7 ile Yunanistan, 49 ile Hollanda ve İspanya, 48,8 ile Avusturya, 48,3’le İtalya, 47,8’le Almanya ve 47,7 ile Fransa izledi.

S&P Global Baş Ekonomisti Chris Williamson, ekonomik görünüme dair endişeler ve enflasyonist baskıların sektörde yarattığı etkilere dikkat çekti. Özellikle enerjiyi yoğun olarak kullanılan sektörlerde üretimin azaldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.