Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Euro Bankaların İflası Endişesi ile Dolar Karşısında Sert Düştü

Credit Suisse üzerinde dolaşan kara bulutlar endişeyi artırırken, euro dolar karşısında kayıplarını derinleştirdi. Ayrıntılar haberde...
Euro Bankaların İflası Endişesi ile Dolar Karşısında Sert Düştü
Yorum

Küresel piyasalardaki hareketlilik, bankacılık sektöründe artan endişeler nedeniyle son günlerde artmaya başladı. Sillicon Valley Bank’ın iflası ile başlayan süreçte son olarak İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse üzerinde benzer endişeler görülüyor.

Bankanın hisseleri tarihinin en düşük seviyelerine gerilerken, borsadaki işlemleri durduruldu. Bu gelişmeler sonrası EUR/USD paritesi yüzde 2’ye yakın günlük kayıpla 1.05 puan seviyesine geriledi.

EUR/USD saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dolar endeksi ise kazancını artırdı ve yeniden 105 puan seviyesine yaklaştı. Küresel piyasalar bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle, Federal Rezerv ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu ayki toplantılarında faiz artırımlarına ara vermesini bekliyor.

İflas endişeleri Avrupa ve ABD endekslerinde de artan kayıplar olarak etkisini gösterdi. Avrupa endeksleri yüzde 3’ten fazla günlük kayıp verirken, ABD’de bu kayıplar yüzde 2’ye ulaşmış durumda.

Sterlin, İsviçre frangı ve Japon yeni gibi önemli paralar karşısında da değer kaybeden euro, TL karşısında da yüzde 2’ye yakın düşüş yaşadı. Piyasalar yarın Avrupa Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararını takip edecek.

Ekonomistlerin beklentisi 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağı yönünde. Ancak son haftalarda bankacılık sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler sonrası, ECB’nin frene basacağına dair beklentiler arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%