Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ethereum Merge Güncellemesi Sonrası Bitcoin’in Hakimiyeti Artıyor

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, geçtiğimiz gün ETH ağında gerçekleşen Merge yükseltmesi sonrası yukarı yönde hareket ediyor. Ayrıntılar geliyor...
Ethereum Merge Güncellemesi Sonrası Bitcoin’in Hakimiyeti Artıyor
Yorum

Kripto para piyasasındaki en değerli ikinci varlık olan Ethereum, geçtiğimiz gün aylardır beklenen Merge yükseltmesini başarılı bir şekilde tamamladı. Güncelleme ile ETH madenciliğinde, hisse kanıtı geçerli olacak.

Bu da enerji verimliliğinde çok büyük bir kazancı beraberinde getiriyor. Ethereum ağında gerçekleştirilen güncelleme sonrası, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinde yukarı yönlü bir hareket gerçekleşti.

Veriler BTC’nin tüm piyasa üzerindeki hakimiyetinin yüzde 2’lik artışla yüzde 40.7’ye ulaştığını gösteriyor. Bu artış, Ethereum fiyatındaki yüzde 10’a yakın düşüş ile aynı anda gerçekleşti. Merge yükseltmesi sonrası yatırımcıların ETH yatırımlarından kar ettiği anlaşılıyor.

BTC dominance grafiği
Kaynak: TradingView

Bitcoin’in artan piyasa hakimiyeti, daha fazla paranın buraya girdiği ya da altcoinlerden para çıkış olduğunu düşündürür. Dolayısıyla piyasaın geri alanı için bir baskı söz konusudur. Artan hakimiyetin, BTC’nin fiyatındaki düşüş ile aynı anda gerçekleşmesi bunun bir diğer kanıtı.

Bitcoin dünden bu yana düştü ve 20.000 doların altında işlem görüyor. Piyasa ise 1 trilyo doların altına gerilemiş durumda. Satış baskısı, ABD’de artan enflasyon ve Federal Rezerv’in faiz artırımları sonrasında hızlı bir şekilde arttı.

Geçen yılın Kasım ayında rallisini tarihi zirvesine taşıyan BTC, yüzde 70’in üzerinde düştü ve 19.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%