Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eski FED Yetkilisinden ABD için Resesyon Uyarısı: 2023’ü İşaret Etti

Eski Boston Federal Rezerv Başkanı Eric Rosengren gelecek yıl ABD’de resesyonun olabileceğini söyledi. Detaylar geliyor...
Eski FED Yetkilisinden ABD için Resesyon Uyarısı: 2023’ü İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Eski Boston Federal Rezerv Başkanı Eric Rosengren, kalıcı enflasyonist baskıların Federal Rezerv’i faiz oranlarını beklenenden daha yükseğe çıkarmaya zorlaması nedeniyle önümüzdeki yıl ABD’de bir resesyonun oldukça muhtemel olduğunu söyledi.

Rosengren, ABD merkez bankasının (FED) nihai politika faizini yüzde 5′in üzerine çıkarabileceğini ve bunun gelecek yıl ılımlı bir gerileme yaratabileceğini belirtti. Eski FED başkanı, “ABD’nin gelecek yıl hafif bir resesyon geçirmesinin oldukça muhtemel olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu. FED’in faiz oranlarını yüzde 5,5’in üzerine kadar çıkarabileceği tahmin etti.

FED Daha Agresif Olur mu?

FED geçen haftaki son politika toplantısında, faiz oranlarını 75 baz puan artırarak yüzde 3,75 seviyesine yükseltti. Kurum oran artışlarının daha yavaş da olsa belirtilenden daha ileri gidebileceğinin işaretini verdi.

Rosengren, “Bir resesyona girersek, bu para politikasının gevşemesine daha fazla bağımlı olacağımız anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl görevinden emekli olan Rosengren, hem FED tahminlerine hem de kendi hesaplamalarına dayanan yüksek oran tahmininin ABD işgücü piyasasının zayıflamasına ve nominal ücret artışındaki yavaşlamaya bağlı olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Faiz oranlarının gelecek yıl yüzde 5,5′te zirve yapması için işsizlik oranının bugün yüzde 3,7′den yüzde 5-5,5 seviyelerine çıkması gerektiğini belirtti. FED’in faizde yüzde 4,4′lük tahmininin üzerinde olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rosengren, FED’in Eylül ayında yüzde 8,2 seviyesinde seyreden enflasyonu kontrol altına alma çabalarının, ABD’deki ara seçimlerin sonuçlarıyla daha da karmaşık hale gelebileceğini vurguladı.

Cumhuriyetçilerin galip gelmesi halinde FED’in üzerindeki baskının artacağını ve ABD ekonomisinin bir gerileme içine girmesi halinde rotasını değiştirebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.