Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski ABD Bakanından Sıra Dışı Yorum: İşsizlik Yükselmeli

Ekonomi otoriteleri enflasyon sorununa dair fikirlerini paylaşmaya devam ederken, eski ABD bakanından farklı bir analiz geldi. Ayrıntılar şöyle;
Eski ABD Bakanından Sıra Dışı Yorum: İşsizlik Yükselmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, küresel bir sorun haline gelen yüksek enflasyon meselesini çözmek için her gün yeni bir değerlendirme yapıyor. ABD Merkez Bankası (FED) yüzde 2 olarak belirlediği enflasyon hedefine ulaşmak için faiz artırımlarına giderken, bir yandan da resesyon endişeleri dile getiriliyor.

Eski ABD Hazine Bakanı ve Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Lawrence Summers’tan ise farklı bir yorum geldi. NBC’ye verdiği röportajda ABD’de enflasyonun düşmesi için işsizliğin yüksek olması gerektiğini söyledi.

En az beş yıl boyunca yüzde 5’in üzerinde bir işsizlik yaşanması gerektiğini belirten eski bakan, “Enflasyonun düşmesi için iki yıl yüzde 7,5 seviyesinin üzerinde ya da beş yıl yüzde 6 ya da 1 yıl yüzde 10 işsizlik görmemiz gerekiyor” diyerek sıra dışı bir yorum yaptı.

Daha önce yaptığı gibi agresif sıkılaşma adımlarının devam etmesi gerektiğini yineledi. ABD’de şu anda işsizlik yüzde 3,6, enflasyon ise yüzde 8,6 ile son 41 yılının zirvesinde bulunuyor.

Enflasyonu Düşürmek Ekonomi Yönetiminin Temel Odağı

FED Başkanı Jerome Powell, geçen gün yaptığı konuşmada enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye odaklanmış durumda olduklarını söyledi.

Açıklamasında, “İkili görevimizin yerine getirilmesi aynı zamanda finansal istikrarın korunmasına da bağlı. FED’in hem ikili yetkisine hem de finansal istikrara olan bağlılığı uluslararası toplumu dolar tutmaya ve kullanmaya teşvik ediyor.” ifadesine yer veren Powell, fiyat artışlarının tüketici için getirdiği zorluklara değindi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard ise dün yaptığı konuşmada, Haziran toplantısında alınan faiz artırımı kararından memnun olduğunu, şişirilen enflasyonun aşağı çekilmesi gerektiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu