Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ESK Kasaplara Uygun Fiyatlı Kırmızı Et Tedarik Edecek

Et ve Süt Kurumu ile Türkiye Kasaplar Federasyonu arasında imzalanan protokol kapsamında kasaplara uygun fiyatlı kırmızı et tedarik edilecek. İşte detaylar;
ESK Kasaplara Uygun Fiyatlı Kırmızı Et Tedarik Edecek
HABER GİRİŞ

Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından yapılan açıklamayla kurumun tüketiciyi korumak için aldığı tedbirler kapsamında kasap esnafına da kırmızı et tedarik edeceği bildirildi. Açıklamada, ESK ile Türkiye Kasaplar Federasyonu’nun imzaladığı protokolle kasaplara uygun fiyatlı kırmızı et satılacağı kaydedildi.

Protokolün, ESK Genel Müdürü Mustafa Kayhan ile Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkanı Osman Yardımcı tarafından imzalandığı bildirildi. Protokol kapsamında, federasyona üye kasap esnafına et tedarik edileceği ve böylece daha fazla tüketiciye uygun fiyattan kırmızı et satılacağı öngörüldü.

Kayhan yapılan açıklamada, kırmızı et fiyatlarındaki yükselişi durdurmak ve arz açığından kaynaklı spekülatif hareketleri önlemek için çalıştıklarına dikkat çekti. Bu kapsamda kırmızı et fiyatını dengelemek için tedbirler almaya devam edeceklerini belirtti.

Siparişler, İthalat ve Stok Durumuna göre Karşılanacak

Türkiye Kasaplar Federasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise ESK’nin ithal ettiği karkas etler ile canlı kesimlik hayvanlardan elde edilen karkas etlerin, federasyona üye kasaplara, kurumun uygun görmesi halinde kombina, kesimhane, depo gibi yerlerde satılacağı ifade edildi.

Başvuruların federasyona üye kasaplar ile faal kasaplar tarafından ESK’nin ilgili kombina müdürlüklerine yapılabileceğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Siparişlerinse müdürlükler tarafından belirlenecek günlerde, iş yerinin ithalat ve stok durumunun müsait olmasına göre karşılanabileceğinin altı çizildi.

Tüketici Uygun Fiyatlı Et Ürünleri Temin Edebilecek

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı, “Daha geniş kitlelere ulaşarak nihai tüketiciye hızlı ve daha uygun fiyatlı et ürünlerinin temin edilebilmesini amaçladığımız bu protokolle, özellikle büyükşehirlerde karkas etlerin yüksek maliyetlerle tüketiciye ulaşması durumunu çözmeyi amaçladık.” dedi.

Osman Yardımcı, maliyetlerin düşürülmesi ve satışlara hız kazandırmanın piyasadaki dengesiz fiyatları düzenleyeceğini öngördü.

İstanbul ve Ankara’daki perakende dernekleriyle ESK’nin daha önceden imzaladığı anımsatılarak, bu derneklere üye marketlere indirimli kırmızı et sağlandığı paylaşıldı. Ayrıca ESK, Tarım Kredi Marketlere de indirimli et temin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.