Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erkan’ın Katılacağı Reel Sektör Toplantıları Açıklandı

Reel sektörle toplantılarını sürdüren Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın bu hafta ihracatçılarla bir araya geleceği açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Erkan’ın Katılacağı Reel Sektör Toplantıları Açıklandı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanı olarak göreve geldiği günden bu yana reel sektör temsilcileriyle görüşen Hafize Gaye Erkan’ın yarın İstanbul’da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılacağı açıklandı.

Yüksek enflasyonla savaşan TCMB Başkanı Erkan, uygulanan politikaların reel sektöre yansıyışı hakkında bilgi almak kapsamında görüşmelerine devam ediyor.

Erkan’ın yarınki DEİK Yönetim Kurulu Toplantısı’nın ardından 13 Aralık Çarşamba günü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi ile İstişare Toplantısı’na katılacağı bildirildi.

29 Kasım’da İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve 7 Aralık’ta Ankara Sanayi Odası (ASO) ile toplantılar düzenleyen Erkan, ASO toplantısında şu şekilde konuşmuştu;

“Temmuz’da 10 kat artışla 3 milyar liraya yükselttiğimiz reeskont limitini daha çok artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor.”

GCM Yatırım Banner

Reel sektör toplantılarında Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın, para politikasının yanı sıra Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) başta olmak üzere TCMB’nin yatırım ve ihracata desteklerinin büyük ilgi gördüğüne işaret ediliyor.

Yeni YTAK programına 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit tahsis edilmesinin planlandığı açıklanmıştı. İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinde ise toplam faiz maliyetine üst sınır getirilerek iskonto oranı azami yüzde 25,93 ile sabit tutulmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın