Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanı’ndan Reeskont Limiti Açıklaması: Artış Sürecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Ankara Sanayi Odası Gündem Toplantısı’na katıldı. Erkan burada açıklamalarda bulundu.
TCMB Başkanı’ndan Reeskont Limiti Açıklaması: Artış Sürecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Hafize Gaye Erkan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ASO Gündem Toplantısı’na katıldı. Erkan burada sanayicilerin sorularını yanıtladı.

Erkan’ın konuşmasından satır başlarında, ihracatçılar için reeskont kredilerinde yaptıkları düzenlemeler yer aldı. TCMB BAşkanı Erkan, reeskon limitini Temmuz’da 10 kat artışla 3 milyar liraya çıkardıklarını hatırlatarak, bu limiti daha da artıracaklarını çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Erkan ayrıca reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ilave ihracat bedeli satış koşulunun kaldırıldığını ve reeskont kredi vadesi boyunca verilen döviz almama taahhüdünden, ithalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımlarının istisna tutulduğunu belirtti.

Erkan konuşmasında, Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) başta olmak üzere yatırım ve ihracat desteklerine ilişkin son dönemde atılan adımlara ve yapılan çalışmalardan bahsetti.

Firmaların finansmana erişimini desteklemeyi sürdüreceklerinin mesajını veren Erkan, “Sağlanan bu imkanlarla sanayicilerimizden beklentimiz yatırımlara ağırlık vermeleri, uygulanan programa ve Türkiye’ye her koşulda destek olmaya devam etmeleridir.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Yatırımlara ilişkin süreci ilgili kurumlarla birlikte stratejik bir çerçevede yürütmekte olduklarının bilgisini veren Erkan, güçlendirilmiş YTAK programıyla cari dengeye katkı vereceklerini, döviz kuru ve fiyat istikrarı üzerinde hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedeflediklerini söyledi. YTAK’a 3 yıl boyunca toplam 300 milyar lira limit tahsis edildiğinin bilgisini verdi.

ASO: TCMB’yi Destekliyoruz

Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç ise yeni ekonomi yönetiminin politikalarının son derece rasyonel ve sağduyulu olduğunu vurguladı. Ardıç, sıkılaştırıcı para politikası uygulamalarının ekonomik aktivite üzerindeki etkisinin dördüncü çeyrekte daha belirgin hale gelmesiyle üretimde ve büyümede kayıplar yaşanabileceğini belirtti.

Enflasyonla mücadelenin büyüme ve üretim üzerinde geçici etkileri olabileceğini belirten Ardıç, fiyat istikrarının sağlanmasının orta ve uzun vadede en önemli kazanım olacağını söyledi. İş dünyası olarak Merkez Bankası’nın mücadelesini desteklediklerini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.