Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erkan’ın İstifa Haftası Sıcak Geçti! Rezervler Düşüşte

Hafize Gaye Erkan’ın istifasını duyurduğu 2 Şubat haftasında Merkez Bankası’nın rezervleri erimeye devam etti. Detaylar haberde;
Erkan’ın İstifa Haftası Sıcak Geçti! Rezervler Düşüşte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez Bankası rezervlerinin geçen yıl aralıksız artışı 2023 kapanışında son bulduktan sonra toplam rezervlerde seviyenin rekora koşarken gerilemeyi sürdürmesi verilerde kendini gösterdi. Hafize Gaye Erkan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığından ayrılığı haftada rezervler erimeye devam etti.

2 Şubat günü gelen istifa haberiyle Merkez’in döviz kurlarını baskılamak için 2 milyar dolarlık rezerv yaktığı iddiaları üzerine gözler bugün gelen verilere çevrildi.

TCMB’nin paylaştığı haftalık para ve banka istatistiklerine göre toplam rezervlerde geçen hafta 1,7 milyar dolarlık kayıp yaşandı.

TCMB verilerine göre 2 Şubat Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 137 milyar 161 milyon dolardan, 135 milyar 444 milyon dolar seviyesine çekildi.

Böylece geçen yıl 150 milyar dolara koşan rezervlerde seviye aralıksız 6 hafta düşüş gördü.

GCM Yatırım Banner
Merkez Bankası Analitik Hesapları (02.02.2024)
Kaynak: TCMB

2 Şubat Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası’nın altın rezervleri 48 milyar dolar seviyesinde yerinde saydı.

Geçen hafta altın rezervlerine giriş olsa da artış 898 milyon dolar ile sınırlı oldu. Altın rezervleri 48 milyar 905 milyon dolar seviyesinde kayda geçti.

Söz konusu haftada brüt rezervleri erimeye devam ederek 89 milyar 154 milyon dolardan, 86 milyar 538 milyon dolara indi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.