Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ereğli’nin Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecesi Yükseltildi

Ereğli’nin SPK Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 26 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla yukarı yönde revize edildi.
Ereğli’nin Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecesi Yükseltildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen Kurumsal Yönetim Uyum Derecelendirme raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yatırımcıları ile paylaştı.

Söz konusu rapor Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için oluşturulan kriterler, 03 Ocak 2014 tarihinde yayınlanan II-17,1 sayılı tebliğin 5 maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen grup ayrımları dikkate alınarak Birinci grup, ikinci grup ve üçüncü grup şirketler ve yatırım ortaklıkları olarak ayrı ayrı düzenlendi.

Buna göre Ereğli Demir’in Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu 26 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla 9,65’e (yüzde 96,48) yükseltildi.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan bu notun, kurumsal yönetim ilkelerine büyük ölçüde uyum sağladığının göstergesi olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Şirket için oluşabilecek riskler tespit edilmiş ve kontrol edilebilmektedir. Kamuyu aydınlatma faaliyetleri ve şeffaflık üst düzeydedir. Pay ve menfaat sahiplerinin hakları adil şekilde gözetilmektedir.” bilgisi aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Erdemir’in son bir yıllık faaliyetleri incelendiğinde kurumsal yönetim ilkelerine uyumunu sürdürdüğü belirtilirken, pay sahipleri bölümünden alınan not 95,67, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık 98,82, menfaat sahiplerinden 98,63 ve yönetim kurulundan 94,47 olarak belirtildi.

Erdemir, not artışının gerekçelerini; sürdürülebilir yönetimi ve uygulamasına yönelik süreçlerin belirlenmesi ve tamamlanmasına ilişkin önemli gelişmelerin sağlanmış olmasına, işlem ve faaliyetlerinde menfaat sahiplerinin mevzuat ve karşılıklı sözleşmelerle düzenlenen haklarını koruma altına almasına bağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.