Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Sözleri Yabancı Basında Gündem Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ile ilgili yaptığı açıklamalar ve “İngiliz sterlini patladı” ifadesi yabancı basında büyük etki yarattı.
Erdoğan’ın Sözleri Yabancı Basında Gündem Oldu
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Kanal D – CNN Türk ortak yayınında yaptığı açıklamalarda birçok konuya değindi ve “Bu yüzyıl Türkiye yüzyılı olacak.” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın ekonomi ile ilgili konuşmalarında en dikkat çeken ifade, faizlerin bundan sonra yukarı çıkmayacağını belirten cümleleri oldu.

Erdoğan’ın faizle ilgili yaptığı açıklamalar ve İngiliz sterlininin patladığını söylemesi, yabancı basının oldukça dikkatini çekti. CNBC, konuyla ilgili olarak “Erdoğan, İngiliz sterliniyle alay etti.” başlığını kullandı.

“İngiltere’ye Diken Atmak için Zaman Ayırdı”

CNBC, Erdoğan’ın Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’in üzerine çıkmasına rağmen faiz oranlarını düşürmeye devam edeceğini ifade eden cümlesini hatırlattı. Ayrıca İngiliz sterlininin patladığını söyleyen Erdoğan için “İngiltere’ye diken atmak için zaman ayırdı.” ifadesi kullanıldı.

İngiltere para birim, geçtiğimiz günlerde ABD doları karşısında tarihi düşük seviyeye ulaştı. İngiltere Başbakanı Lizz Truss, artan enflasyona rağmen borçlanma ve vergi indirimlerine dayanan bir plan ortaya koymuştu.

“Erdoğan’ın Alışılmadık Para Politikası”

CNBC, Türk lirasından bahsederek dolar karşısında rekor seviyeye gerilediğini işaret etti. Bunun, Erdoğan’ın yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürme konusundaki alışılmadık para politikasından kaynaklandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Piyasa stratejisti Timothy Ash’in kullandığı ifadeler de oldukça dikkat çekti. Ash ironi yaparak “Erdoğan, Truss’a ekonomi hakkında tavsiyelerde bulunuyor.” dedi.

Yapılan haberde, Erdoğan’ın “En büyük savaşım faize karşı. Faiz oranını yüzde 12’ye indirdik. Bu yeterli değil. Bunun daha da inmesi gerekiyor.” ifadeleri hatırlatıldı.

CNBC’nin yaptığı paylaşımda, Türk lirasının daha da düşmeye hazırlandığı aktarıldı. Türkiye’nin genişleyen bir cari hesap açığına sahip olduğu ifade edildi.

“Türkiye’nin Ödemeleri Acı Verecektir”

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranını yükseltmesiyle doların güçleneceği, dolayısıyla Türkiye’nin dolar cinsinden borçları ve enerji sektöründeki ödemelerinin daha acı verici hale geleceği paylaşıldı.

Ekonomist Liam Peach, Türkiye’nin faiz indirimlerinden sonra finansman koşullarının sıkılaşmasıyla Türk lirasındaki keskin ve düzensiz düşüşlerin devam ettiğini dile getirmişti.

Peach, “Türkiye’deki makro zemin hala kötü. Faiz oranları son derece negatif, cari işlemler açığı genişliyor ve dış borçlar büyük kalmaya devam ediyor.” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın