Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Şanghay Çıkışına AB Tepki Gösterdi

Erdoğan'ın Şanghay üyeliği hedefi ve AB’ye yönelik eleştirilerine yanıt gecikmedi. Ankara sorunlu ve sorumlu ilan edildi. Muhatap olarak NATO gösterildi.
Erdoğan’ın Şanghay Çıkışına AB Tepki Gösterdi
HABER GİRİŞ

New York’ta bulunduğu sırada ABD’nin PBS kanalına özel röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları, Avrupa Birliği (AB) tarafında karşılık buldu. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara tepki göstererek, Türkiye’nin muhatabının AB değil, NATO olduğunu söyledi.

Stano, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği röportajda, “Avrupa Birliği 52 yıldır bizi devamlı oyalamıştır” çıkışının yanlış olduğunu söyledi.

Türkiye’nin AB kapısında bekletildiği tezinde AB’yi suçlamanın hatalı bir yaklaşım olduğunu savundu. Erdoğan’ın yakındığı konuda sorumlu tarafın Türkiye olduğu değerlendirmesinde bulundu.

AB Sözcüsü, “AB, her yıl ilerleme raporları ile Türkiye’nin durumunu ve geri gidişini kanıtlarıyla ortaya koymuştur. Bu konuda AB hakkaniyetli davranmaktadır. İlerleme gösteren ve reformlarını gerçekleştiren ülkelere engel çıkarılmaz” dedi.

Ankara, AB Yaptırımlarını Atlatmak için Rusya’ya Seçenekler Sunuyor

Stano, Türkiye’nin AB üyeliğinde müzakere süreci donsa bile Rusya-Ukrayna savaşında tavrını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin ilerleme göstermese de hâlâ AB’ye aday ülke sıfatının olduğuna değinerek, Rus yaptırımlarına Ankara’nın riayet etmediğini hatırlattı. Stano’nun konu ile ilgili ifadesi şöyle:

“Türkiye AB’nin önemli bir komşusu. Ankara’nın, AB tarafından uygulanan kısıtlayıcı önlemleri atlatmak adına Rusya’ya seçenekler sunmayı bırakması gerekiyor. Ancak biz Rusya konusunda Türkiye dahil tüm ülkelerden dış politikalarını AB’nin siyasi kararları ve politikalarıyla uyumlu hale getirmelerini bekliyoruz. Bu sadece Türkiye’ye özel bir beklenti değil”

Türkiye’nin Asıl Muhatabı NATO

Erdoğan’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) üye olma niyetinde olduğu sözlerine ilişkin yorum yapan Stano, Erdoğan’ın yaptığı ŞİÖ ile AB karşılaştırmasının hatalı olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan’ın “AB bizi yanına yaklaştırmayacak ve ondan sonra da ‘Niçin şurayla görüştü, niçin burayla görüştü?’ diyecek. Görüşürüm. Bu görüşmeleri yaparken de biz Avrupa Birliği’ne bu noktada hesap verecek değiliz” şeklindeki sözlerine açıklama getiren Stano, Türkiye’nin istediği organizasyonu seçmede hür olduğunu savundu.

Stano, “AB adayı da olsalar ülkeler kimlerle görüşeceklerine kendileri karar verirler. Türkiye’nin hangi organizasyonla isterse onunla görüşme hakkını reddedecek değiliz” dedi.

Ancak ŞİÖ ile AB’nin iki farklı organizasyon olduğunu hatırlatarak, bu konuda Türkiye’nin asıl muhatabının NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) olduğunu paylaştı.

Stano, Türkiye’nin söz konusu ülkelerle yakınlaşma girişimlerinin AB’yi değil, NATO’yu ilgilendirdiğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.