Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Putin’i Bekletmesi İngiliz Medyasının Gündemine Girdi

İngiliz medyasının önemli ismi The Guardian, Tahran görüşmelerinde Erdoğan'ın Putin'i bekletmesini gündemine aldı. İşte detaylar;
Erdoğan’ın Putin’i Bekletmesi İngiliz Medyasının Gündemine Girdi
HABER GİRİŞ

Dün İran’ın başkenti Tahran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi bir araya geldi. Gündemin ana konuları Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Suriye’de yaşanan gerilim olurken, birçok konuda görüşme yapıldığı bildirilmişti.

Astana Formatında 7. Üçlü Zirve Toplantısı’nın ardından liderler ikili görüşmelerde de bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşmesi ise dünyada büyük ses getirdi. Çünkü Erdoğan, Putin ile görüşmesine geç katıldı.

Toplantı saatinde kameraların karşısına geçen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı beklemek zorunda kaldı. Bu durum dünyada dikkat çekerken, İngiliz gazetesi The Guardian’ın gündemine girdi.

The Guardian, Putin’in Erdoğan’ı kalabalık bir gazeteci topluluğunun önünce ayakta beklemek zorunda kaldığını yazdı. İngiliz gazete, bunun Putin için alışılmadık bir durum olduğunu söyledi. Çünkü Putin, dünya liderlerini kasıtlı olarak bekleten, bazen planlanan görüşmelerin başlamasından saatler sonra görüşmeye katılan taraf olduğuna değindi.

The Guardian, “Putin, biz dizi gazeteci önünde Erdoğan’ı beklerken garip bir duruma düştü. Çekilen fotoğraflarda Putin’in el ve ayaklarıyla ufak hareketler yaptığı ve yüzünü de rahatsız olduğunu belli ederek şekilden şekle soktuğu görülüyor. Bu durum sonunda Erdoğan gelene kadar yaklaşık 1 dakika sürüyor,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Putin, Moskova’da 2020 yılında yapılan toplantı öncesinde Erdoğan ve heyetini yaklaşık 2 dakika boyunca bekletmişti. Erdoğan beklemekten yorularak bir sandalyeye otururken, Rus televizyonu beklemenin süresini göstermek için ekranın altına sayaç yerleştirmişti.

Vladimir Putin daha önce Almanya eski başbaşkanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katolik ruhani lideri Papa Francis ve Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’i bekletmişti. En dikkat çekici olay ise 2018 yılında Helsinki’de ABD eski başkanı Donald Trump’ı bekletmiş, toplantıya 45 dakika geç gelmişti.

Gazeteci Nevşin Mengü durumu “Türkiye intikam soğuk yenen bir yemektir yapmış” şeklinde yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.