Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Enerji Vurgusu Sektör Hisselerini Nasıl Etkiledi?

Cumhurbaşkanı, gün içinde G20 Zirvesi dönüşünde enerji sektörüne yönelik kritik ifadeler kullandı. Sektör hisselerinde son durum ne?
Erdoğan’ın Enerji Vurgusu Sektör Hisselerini Nasıl Etkiledi?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da uluslararası banka ve kuruluşlardan gelen derecelendirme notları yakından takip edilirken yükseliş beklentileri de sürüyor. Türkiye için olumlu raporlar sonucunda yabancı para girişinin artacağı düşünülürken yükselişlerde hangi sektörlerin ön plana çıkacağı yatırımcıların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Zirvesi dönüşünde yaptığı açıklamalar yurt içinde piyasalar tarafından yakından takip edildi. Erdoğan’ın enerji sektörüne vurgu yapan ifadeleri ve rüzgar, güneş enerjisinde önemli adımlar atılacağını söylemesi, ilerleyen süreçte Borsa İstanbul’daki bazı sektörlerin pozitif ayrışmasını sağlayabilir.

Erdoğan, temel önceliklerinin enerji, otomotiv, demir çelik gibi ihracat kalemlerinin sayısını ve miktarını artırmak olduğunu vurgulamıştı.

Erdoğan’ın Enerji Vurgusu Sektör Hisselerini Nasıl Etkiledi?Kaynak: Paratic Piyasalar

6 Eylül’de 662 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan ve içinde enerji hisselerini barındıran Elektrik Endeksi, 11 Eylül’de yüzde 2,3 gerileyerek 621 puana düştü.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da gün içinde gelen kar satışlarının ardından sektör endekslerinin genelinde değer kaybı görüldü. Elektrik endeksinde işlem gören 26 hissenin 20’si düşerken 6’sı değer kazandı.

Sektöre ait endeksler arasında günlük en çok kazandıran yüzde 10 artış ile Galata Wind Enerji (GWIND) olurken onu yüzde 3,6 ile Margün Enerji (MAGEN) ve yüzde 2,3 ile Naturel Gaz (NTGAZ) izledi.

En çok değer kaybedenler ise yüzde 4,3 ile Alfa Solar Enerji (ALFAS), yüzde 4,2 ile Odaş Enerji (ODAS), yüzde 4 ile Akenerji (AKENR) ve yüzde 3,6 ile Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM) oldu.

Önümüzdeki süreçte Erdoğan’ın vurguladığı enerji sektöründeki haber akışıyla birlikte hem yurtiçi hem de yurtdışı yatırımları yakından takip edilecek. Öyle ki İstanbul Finans Merkezi’nin bir kulesinin enerji merkezi haline geleceğini, içinde GES, HES, doğal gaz ve elektrik olmak üzere enerjinin her alanının yer alacağını söylemesi, sektör açısından olumlu bir etki taşıyabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.