Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Ekonomi Yorumu: Kontak Kapattırmadık!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri'de katıldığı programlarda ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’ın Ekonomi Yorumu: Kontak Kapattırmadık!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de Femaş Metal Sanayii İşçileriyle Buluşma programındaki açıklamalarıyla gündeme geldi.

“Femaş’a ait Türkiye’nin en büyük ve modern ankastre fırın üretim tesisinin açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz” diyen Erdoğan, fabrikada yıllık 1,5 milyon adet ankastre fırın üretimi hedeflendiğini belirtti.

Kayseri’de birçok açılışın yapıldığı yoğun bir program içerisinde olan Erdoğan, toplu yatırımlara ilişkin şöyle konuştu:

“Tek bir törenle, toplam yatırım bedeli 30 milyar liraya ulaşan proje, eser ve yatırımı Kayseri’nin hizmetine sunmuş olacağız.”

Aynı zamanda Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı projesinin temelinin atılacağı bilgisini paylaştı. “Hızlı tren hattımızın yatırım tutarı da 24 milyar liradır.” diyerek Kayseri’ye yönelik toplam 54 milyar liralık yatırımın hayırlı olmasını temenni etti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın Ekonomi Yorumu: “Kontak Kapattırmadık”

Gündemin ana maddelerinden  dünya çapındaki ekonomik sıkıntılara değinen Erdoğan, Covid ile başlayan krizin Rusya-Ukrayna savaşı ile derinleştiğini söyledi.

Petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki sert artışın tetiklediği küresel enflasyonun, insanlığın öncelikli meseleleri biri haline geldiğini aktardı.

ABD ve Almanya örneğini veren Erdoğan, gelişmiş ülkelerin tamamının enflasyon dışında sağlık, enerji, istihdam gibi sorunlarla mücadele ettiğini ekledi.

“Bize senelerdir örnek gösterilen devletlerin küresel tehditler karşısında nasıl bocaladıklarını, rüzgarın önündeki yaprak misali sağa sola savrulduklarını görüyoruz. Küresel ekonomide yaşanan bu fırtınadan maalesef biz de ister istemez etkileniyoruz. Döviz kurunda ve enflasyonda görülen tırmanma bu etkilerin başında geliyor.” dedi.

Söz konusu sorunların vatandaşın günlük hayatındaki olumsuzlukların farkında olduklarını kaydetti. “Muhalefetin tüm baskılarına rağmen ekonomide ülkemize kontak kapattırmadık.” ifadeleriyle dikkat çeken Erdoğan, işçiden işverene her kesimin yanında olduklarını dile getirdi.

Üretim ve ihracata ilişkin teşviklerin sürdüğünü vurgularken kısa süre önce duyurulan asgari ücret artışlarını anımsattı.

Fiyat artışları nedeniyle Temmuz ayında asgari ücretliler ile memur ve emekli maaşlarını yeniden düzenlediklerini kaydetti. Artışların, enflasyonun üzerinde yapılmasına dikkat çekti.

5500 TL olarak belirlenen asgari ücretin, yılbaşında yeniden değerlendirileceğini ve gerekenin yine yapılacağını belirtti.

“Son 20 yıldır olduğu gibi Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 senesinde de vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum.” dedi.

Dün İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına da değindi. Dünya gündeminde önemli yer tutan anlaşmaya ilişkin açıklamasında, ekonomiyle beraber dış politika ve diplomaside Türkiye’nin ağırlığının arttığını söyledi.

Türkiye’nin önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile gıda krizinin aşılmasına önemli katkı sağlayacağını ve diplomatik çabaları sürdüreceğini ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.